Grabarz Polski 47

Grabarz Polski 47

Znów miesiąc się bardzo wydłużył od poprzedniego numeru miesięcznika. Tematem przewodnim bieżącego numeru jest Stephen King, a konkretnie to ekranizacje jego twórczości. Ot, taka forma uczczenia pojawienia się na naszym rynku książki Roberta Ziębińskiego Stephen King. Sprzedawca strachu. Na początku mamy więc wywiad z Ziębińskim, przeprowadzony przez Naczelnego GP Bartłomieja Paszylka. Zarówno wywiad, jak i fragment omawianej książki, traktujący o ekranizacjach prozy Kinga w Bollywood zachęcają do zapoznania się z całością Sprzedawcy strachu. I choć fanką Kinga nie jestem, jeśli się gdzieś potknę o tę publikację, nie omieszkam się z nią zapoznać. Wciąż w temacie twórczości Kinga na dużym ekranie mamy: subiektywny przegląd  ekranizacji Kinga, autorstwa Łukasza Radeckiego oraz recenzje filmów: Lśnienie, Carrie i Smętarz dla zwierzaków.

Nie samym jednak Królem Grabarz żyje. W numerze też znaleźć można recenzje filmów nie będących ekranizacjami prozy Kinga. Po przeczytaniu recenzji tych innych filmów, zwłaszcza japońskiej trylogii Ooru Naito Rongu jakoś tak cieplej pomyślałam o Kingu na dużym ekranie. No, ale mnie horror ekstremalny jakoś nigdy nie kręcił… Bardziej kręci mnie horror psychologiczny, dlatego z zainteresowaniem przeczytałam artykuł Byłam nastoletnim wilkołakiem, będący recenzją filmów z serii Ginger Snaps, pod kątem właśnie psychologicznych przemian bohaterek. Nie, żebym od razu zapragnęła obejrzeć trylogię czy choćby którąkolwiek z jej części, ale przynajmniej, po przeczytaniu artykułu Adama Adamkiewicza wiem o czym mniej więcej seria traktuje, i że jako horror dla nastolatek rzeczywiście może być niezła. Ja jednak nastolatką już jakiś czas temu być przestałam, więc choć art jak najbardziej dla mnie, tak już filmy, o których traktuje – niekoniecznie. Choć artykuł dobry w całości, mnie szczególnie urzekło wykorzystanie cytatu jednej z piosenek Dżemu w kontekście serii o nastoletnich wilkołakach. Drugim, wartym zainteresowania artykułem Adamkiewicza jest Kryminały alla siciliana Leonardo Sciascii. Dzięki niemu mogłam zrozumieć w czym lepsza jest powieść Każdemu co mu się należy do mafii Sciascii od Ojca chrzestnego Mario Puzo, choć przyjemność z lektury tej drugiej zdecydowanie większa.

Dla fanów zombie Żaneta „Fuzja” Wiśnik w artykule Dobrzy, źli i nieżywi omawia cykl powieści o zombie Zmierzch świata żywych trupów autorstwa Rhiannon Frater. Miłośników żywych trupów z pewnością zachęci do sięgnięcia po lekturę, dla mnie jednak jeśli zombie to tylko filmy: Noc żywych trupów Romero, tudzież zombie w swojej pierwotnej postaci czyli White zombie Victora Halperina i Wąż i tęcza  Wesa Cravena. Ale skoro brak czasu na czytanie książek, a wypadałoby wiedzieć co obecnie w książkach i filmach grozy jest prezentowane, warto choć artykuły poczytać.

Poza tym oczywiście recenzje książek – zarówno polskich jak i zagranicznych autorów. Piotr Pocztarek recenzuje kolejne części Nekroskopu Lumleya (to w temacie książki) oraz kolejne sezony serialu telewizyjnego 24.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii ...lub czasopisma i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Grabarz Polski 47

  1. anna pisze:

    Mam podobny stosunek do Kinga, choć bardzo rzadko się o niego „potykałam”. 🙂 😉

    • jukkasarasti pisze:

      No, mnie z racji współpracy z różnymi serwisami nie wypada nie znać jego twórczości. Wielbić nie muszę, ale znać powinnam. To i trochę znam… i niektóre powieści czy opowiadania bardzo sobie cenię. Zresztą, niedługo (czyli chyba jeszcze podczas wakacji 😉 ) o jednym takim będzie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s