Baśnie

Basnie-srednieTytuł: Baśnie

Autor: Hans Christian Andersen

Tłumaczenie: Stefania Bejlin, Jarosław Iwaszkiewicz

Czyta: Paweł Kutny

Wydanie: Agencja Artystyczna MTJ-SMPB Sp. z o.o.

Płyta zawiera baśnie: 1) Krzesiwo, 2) Księżniczka na ziarnku grochu, 3) Calineczka, 4) Towarzysz podróży, 5) Mała syrena, 6) Nowe szaty cesarza, 7) Kalosze szczęścia, 8) Stokrotka, 9) Dzielny ołowiany żołnierz, 10) Dzikie łabędzie, 11) Latający kufer, 12) Świniopas, 13) Słowik, 14) Brzydkie kaczątko, 15) Choinka, 16) Królowa Śniegu, 17) Czerwone trzewiczki, 18) Pasterka i kominiarczyk, 19) Dziewczynka z zapałkami, 20) Cień, 21) Szczęśliwa rodzina, 22) Opowiadanie o matce, 23) Len, 24) Pewna wiadomość, 25) Krasnoludek u kupca, 26) Pod wierzbą

Wysłuchanie Baśni Hansa Christiana Andersena w interpretacji Jerzego Stuhra nie zmieniło mojego stosunku do twórczości duńskiego pisarza – jak nie przepadałam za jego baśniami dawniej, tak i nie zachwyciłam się nimi pod wpływem audbooka. Nadal jednak nie bardzo mam za co kupować nowe audioksiążki, więc korzystam z takich jakie mogę mieć mniej lub bardziej legalnie za darmo lub prawie za darmo.

W wydaniu Agencji Artystycznej MTJ-SMBP baśni jest nieco więcej niż u Agory… i to jest zaleta. Przynajmniej dla mnie, która dzieckiem będąc zbyt wzruszała się w trakcie lektury Małej syreny, by przeczytać ją do końca. Tym razem dałam radę. Smutne to, ale piękne – czego się nie da poiedzieć o disneyowskich adaptacjach. Przekonałam się również, że tak naprawdę nigdy nie znałam Dziewczynki z zapałkami… czy raczej znałam ją tylko z telewizyjnych adaptacji, a te nie do końca były wierne oryginałowi. Podobnie rzecz ma się z Czerwonymi trzewiczkami, którą to baśń ostatnio czytałam w jednej z książeczek moich Dzieci. Czytając dziwiłam się szczęśliwemu zakończeniu, ze streszczeń wyglądało mi bowiem, że dziewczynka zatańczyła się na śmierć… I u Andersena faktycznie tak było, ale jak widać nie tylko baśnie braci Grimm są cenzurowane. Pozostaje się tylko cieszyć, że baśnie Oscara Wilde’a nie są tak powszechnie znane, bo gdyby mi je ktoś tak zmasakrował, jak czyni się to z twórczością Andersena i braci Grimm to chyba o kimś takim mogłabym napisać horror z gatunku gore, z nadzieją, że ktoś potraktuje go jako inspirację…

Ale ja nie o tym miałam, tylko o baśniach w interpretacji Pawła Kutnego. Kilku baśni z tego zbioru nie znałam zupełnie ale i nie mam poczucia, żebym straciła coś z tego powodu. Do tego, żeby wiedzieć, że niekoniecznie jest tak, że inni mają lepiej od nas nie musiałam czytać Kaloszy szczęścia, zdecydowanie bardzie przypadło mi opowiadanie przeznaczone już dla całkiem dorosłego czytelnika Szczęściarze Jeffreya Archera. Podobnie jak i czytałam lepszą niż Cień opowieść o tym, że pozbywanie się własnego cienia do niczego dobrego nie prowadzi.

Czyli po wysłuchaniu drugiego już audiobooka z twórczością Andersena stwierdzam, że baśni tego pisarza wciąż tak samo nie lubię. Tylko teraz znam je już nieco lepiej, mogę więc lepiej uzasadnić tę niechęć. Co zaś się tyczy interpretacji, to Jerzego Stuhra była zdecydowanie lepsza niż Pawła Kutnego. Stuhr senior posiadł dar czytania bajek tak, jakby po prostu opowiadał je dzieciom, Kutny zaś po prostu czyta, więc zdecydowanie mniej przyjemnie się go słucha… Gdybym jednak wcześniej – i to w sumie nie tak dawno temu – nie słuchała Stuhra, najprawdopodobniej nie miałabym większych zastrzeżeń do interpretacji Kutnego. Czyli najprościej rzecz ujmując – interpretacja przyzwoita, ale nic ponadto.

 

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s