Bestia. Studium zła

 Tytuł: Bestia. Studium zła

Autor: Magda Omilianowicz

Od deski do deski, 19 maja 2016

Seria Na F/Aktach

Leszek Pękalski, zwany wampirem z Bytowa, przyznał się do 67 morderstw, jednak karę 25 lat pozbawienia wolności odbywa tylko za jedno. Choć zarówno policja jak i psychologowie uważają, że będzie nadal zabijał, już wkrótce powinien wyjść na wolność… chyba że na mocy tzw. ustawy o bestiach umieszczony zostanie w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjacyjnym w Gostyninie. Właśnie on jest bohaterem książki Magdy Omilianowicz Bestia. Studium zła, wydanej przez wydawnictwo Od deski do deski w serii Na F/Aktach.

Celowo napisałam o książce a nie o powieści, gdyż tak naprawdę Bestia powieścią nie jest. Nie jest także reportażem. Z jednej strony zwraca uwagę ilość prezentowanego przez Omilianowicz materiału, spojrzenie na mordercę z wielu perspektyw, z drugiej zaś strony drażniło mnie fabularyzowanie dokumentu. Czym innym bowiem jest, kiedy Łukasz Orbitowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki czy Janusz Leon Wiśniewski tworzą fikcyjnych bohaterów na wzór autentycznych morderców, czym innym zaś „wchodzenie w głowę” wciąż jeszcze żyjącego psychopaty czy jego ofiar, opisywanie ich myśli i odczuć przez Omilianowicz. W tym drugim przypadku wolałabym, żeby dziennikarka trzymała się, chyba bliższej jej formy czyli reportażu, nie próbując czynić z niego powieści.

Jednak fakt, że próba opisu odczuć Pękalskiego drażniła mnie, to jedyna rzecz, jaką mam do zarzucenia Bestii. Dziennikarka bowiem nie tylko prezentuje postać mordercy, próbuje patrzeć na świat jego oczami: oczami skrzywdzonego dziecka, sieroty, na którego uwziął się cały świat. Przedstawia też wypowiedzi ludzi, którzy mieli do czynienia ze sprawą wampira z Bytowa, w tym: wychowawczyni z domu dziecka w którym się wychowywał, rodzin jego ofiar, policjantów, zajmujących się sprawą, czy prokuratora, który go oskarżał. Dzięki temu dowiedzieć się można nie tylko, jak to się stało, że zaczął mordować, co mogło go skłonić do zaprzestania atakowania kobiet, jak to się stało, że pozostawał nieuchwytny przez wiele lat a także dlaczego, choć początkowo przyznał się do popełnienia kilkudziesięciu morderstw, finalnie został skazany tylko za jedno.

Bestia. Studium zła to pozycja obowiązkowa nie tylko dla ludzi, którzy interesują się psychiką morderców, próbując zgłębiać, jak to się dzieje, że człowiek atakuje nie znaną sobie ofiarę i dokonuje brutalnego mordu. Przeczytać ją powinni także, a może przede wszystkim, ci, którzy twierdzą, że zgwałcona kobieta sama jest sobie winna, ponieważ to ona sprowokowała mężczyznę, czy to strojem czy wyzywającym zachowaniem. Trudno mi porównywać Bestię z pozostałymi pozycjami z serii Na F/Aktach z uwagi na odmienność formy, jednak przyznać trzeba, że książka Omilioanowicz najmocniej zapada w pamięć. I daje do myślenia.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii książki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Bestia. Studium zła

  1. dee4di pisze:

    Podejrzewam, że czytając tę książkę łzy płynęłyby mi rzęsiście

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s