Lśnienie

lsnienie-srednieTytuł: Lśnienie (Shining)

Autor: Stephen King

Tłumaczenie: Zofia Zinserling

Czyta: zespół aktorów

Prószyński i S-ka i Audioteka. pl , 2 czerwca 2016

Panorama – górski hotel, udostępniający swoje podwoje jedyne w sezonie letnim. Od lat cieszy się złą sławą, żadnemu z właścicieli nie przyniósł szczęścia. Był świadkiem wielu namiętności i wielu śmierci i to bynajmniej nie tych, o których mówimy: zgon nastąpił z przyczyn naturalnych. Jednak wciąż przyciąga setki turystów, więc od wiosny do jesieni tętni tu życie, odbywają się bale, możni załatwiają interesy a kochankowie spędzają upojne noce. Kiedy zaś zima wygania lokatorów oraz personel w cieplejsze miejsca, hotel zaczyna żyć własnym życiem, pełen namiętności, które prowadziły do zbrodni czy samobójczych śmierci. Ale o tym może wiedzieć tylko dozorca, wynajęty do opieki nad czasowo opuszczonym pensjonatem. Jednak dozorca nie może nic o tym powiedzieć, gdyż… przed końcem swojego kontraktu odebrał sobie życie, zabijając wcześniej żonę oraz dwójkę dzieci. Teraz dozorcą ma zostać Jack Torrance – alkoholik na odwyku, pisarz z aspiracjami, niedawno wyrzucony z posady nauczyciela za pobicie ucznia. Przybywa więc do Panoramy wraz z żoną i pięcioletnim synem, Dannym, który obdarzony jest niezwykłym darem: potrafi przewidzieć przyszłość oraz czytać w ludzkich myślach. Hotel wyczuwa słabość Jacka i usiłuje go sobie podporządkować ale tak naprawdę zainteresowany jest chłopcem. Danny jednak nie zamierza mu się podporządkować.

Lśnienie przez niektórych uważane jest nie tylko za najlepszą powieść Stephena Kinga, ale i za najlepszy horror wszech czasów. Równie sławna jak literacki pierwowzór jest ekranizacja Stanleya Kubricka z 1980 roku z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Ekranizacji tej nigdy nie chciał zaakceptować King. Pisarz zarzucał Kubrickowi, że film nie oddał wszystkich wątków powieści, fani filmu zaś twierdzą, że pisarzowi nie podoba się fakt, iż ekranizacja przewyższa literacki pierwowzór.

Słuchowisko czy raczej superprodukcja w reżyserii Janusza Kukuły posiada wszystkie zalety filmu Kubricka (no, może z wyjątkiem Jacka Nicholsona, ale na szczęście Adam Woronowicz nie próbuje naśladować hollywoodzkiego aktora) nie pomijając jednak żadnego wątku powieści. Poza tym ma tę przewagę nad jakąkolwiek adaptacją filmową, że twarze bohaterów słuchacz widzi dokładnie tak, jak ich sobie wyobraził czytając powieść. Nie musi natomiast sobie wyobrażać żadnych odgłosów rozlegających się w opuszczonym hotelu, usłyszy bowiem wszystko: i dziwne dźwięki rozlegające się na korytarzach oraz w pokojach, i muzykę, której goście słuchają w trakcie przyjęć i brzęk szkła… Jednak muzyka i wszelkie inne efekty dźwiękowe, potęgujące nastrój grozy to tylko dodatek do znakomitego aktorstwa.

Narratorem jest Krzysztof Gosztyła… i tego już chyba komentować nie trzeba, aktor ten bowiem od lat swoją interpretacją prozy urzeka miłośników słowa czytanego i jak dotąd nie osiadł na laurach, wciąż utrzymuje ten sam poziom. Adam Woronowicz wspaniale ukazuje walkę, jaką w Jacku Torrance toczy skłonny do agresji, pełen pretensji do świata alkoholik z kochającym ojcem i mężem. Walkę, którą – pod wpływem hotelu – coraz częściej wygrywa ten pierwszy, choć ten drugi do końca nie odpuszcza. W niczym Woronowiczowi nie ustępuje partnerująca mu Agata Kulesza wcielająca się w Wendy Torrance, w duszy której także wciąż toczy się walka. Z jednej strony wie, że powinna odejść od męża i wraz z synem rozpocząć nowe życie, z drugiej zaś widzi przywiązanie syna do ojca i wciąż kocha tego Jacka, za którego wyszła parę lat temu za mąż. Najtrudniejsza jednak rola przypadła Bernardowi Lewandowskiemu, wcielającemu się w postać Danny’ego, chłopca, który choć ma zaledwie pięć lat, potrafi odczytywać uczucia, o których dzieci w jego wieku nie mają pojęcia. Chyba dlatego to właśnie on zasługuje na największe uznanie.

Obok postaci bardziej lub mniej tragicznych, nie pogodzonych ze sobą czy też posiadających zdolności, których do końca nie pojmują pojawia się w Lśnieniu postać wyróżniająca się spokojem i pogodą ducha. Człowiek, posiadający zdolności podobne do tych, którymi dysponuje Danny Torrence, choć w zdecydowanie mniejszym stopniu i który od lat potrafi sobie z nimi poradzić. Człowiek, który będzie dla Torrence’ów ostatnią nadzieją na przeżycie czyli czarnoskóry kucharz zatrudniony w Panoramie, Dick Halloran. Spokojny i pewny głos Mariusza Bonaszewskiego nie raz daje chwilę oddechu po emocjach przed chwilą przeżywanych wraz z Jackiem i jego rodziną.

Na uznanie zasługują nie tylko wymienieni powyżej aktorzy, tak naprawdę bowiem w słuchowisku nie występuje żaden aktor, o którym mogłabym powiedzieć, że obsadzenie go tutaj jest pomyłką. Myślę, że swoją superprodukcją Janusz Kukuła nie naraził się w niczym wiernym fanom prozy Stephena Kinga, niewykluczone zaś, że i kolejnych fanów Królowi grozy może dodać. Jeśli bowiem ktoś od tej adaptacji dopiero zacznie swoją przygodę z Kingiem, z pewnością zechce ją kontynuować.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Lśnienie

  1. goldenbrown pisze:

    Widziałam film, ale to nie dla mnie..

  2. Lolanta pisze:

    Zgadzam się chyba ze wszystkim 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s