Gliniarz

dsc05349.

Tytuł: Gliniarz

Autor: Marcin Ciszewski, Krzysztof Liedel

Znak Literanova, 17 czerwca 2013

.

Często bywa tak, że ktoś z zawodu jest dyrektorem, ministrem czy generałem. Po prostu kończy człowiek studia lub ich nie kończy i od razu ląduje na kierowniczym stanowisku. Wciąż jednak zdarzają się (zdarzały się?) kariery od szeregowego pracownika do dyrektora, od szeregowca do generała. No dobra, z tym ostatnim to trochę przesadziłam, ale jednak zdarzają się ludzie, którzy karierę w zawodzie robią poprzez mozolne wspinanie się po jej szczeblach. Przykładem takiego człowieka, jest Krzysztof Liedel, który pracę w policji rozpoczynał jako jej szeregowy pracownik skończył zaś jako konsultant ds. międzynarodowego terroryzmu.

Gliniarz to biografia czy raczej epizody z kariery zawodowej Krzysztofa Liedela, spisane przez Marcina Ciszewskiego, znanego z takich powieści jak Mróz, Upał, Wiatr czy cyklu www. Jeśli za przeniesienie na papier ciekawej biografii weźmie się zdolny pisarz to po taką książkę można sięgać w ciemno, wiadomo bowiem, że czas poświęcony na jej przeczytanie nie będzie czasem straconym.

Gliniarza czyta się niczym sprawnie napisaną powieść sensacyjną. Tylko tutaj nie mamy do czynienia z jedną konkretną sprawą a z wieloma, których rozwiązywaniem zajmował się Liedel. Niekiedy są to zwykli złodzieje rodem z Gangu Olsena, niekiedy niewyjaśnione morderstwa, innym zaś razem „nietykalni” przestępcy. Tak więc dużo tutaj humoru, ale i nie mniej bezsilności. Jednak kariera Liedela to nie tylko ściganie przestępców, to także szkolenie przyszłych policjantów w Szkole Policji w Legionowie czy wyjazdy na szkolenia do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Kiedy w 2005 roku w londyńskim metrze wybuchły bomby polskie media zachwycały się spokojem zaatakowanych ludzi i względnie spokojnym przebiegiem ewakuacji. Dzięki Gliniarzowi można się dowiedzieć dlaczego wówczas w londyńskim metrze nie wybuchła panika.

Kto sięgając po wspomnienia byłego policjanta, który rozpoczynał pracę w czasie kiedy Policja dopiero wykluwała się z dotychczasowej Milicji Obywatelskiej a doszedł do stanowiska szefa Wydziału Zwalczania Terroryzmu w Departamencie Bezpieczeństwa Publicznego spodziewa się odkryć kulisy działania Policji z pewnością się rozczaruje. Nie ma tu bowiem prania brudów, wycieczek personalnych ani wytykania innym błędów. Jednak miłośników sprawnie napisanej prozy sensacyjnej i wyrazistych bohaterów książka duetu: Ciszewski – Liedel powinna zadowolić.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii książki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s