Życie w fast foodzie

spurlockTytuł: Życie w fast foodzie. Co czeka McCzłowieka (Don’t eat this book: Fast Food and the Supersizing of America)

Autor: Morgan Spurlock

Tłumaczenie: Tomasz Misiorek

Wydawnictwo Helion, 2007

Dwa lata po tym, jak światem wstrząsnął film Super Size Me, jego twórca i główny bohater Morgan Spurlock napisał książkę Życie w fast foodzie. Co czeka McCzłowieka. W publikacji tej autor nie ogranicza się do opisania tego, co można było zobaczyć w filmie ani do opisywania kulis powstawania tej produkcji. Owszem, opisuje swoje wrażenia z miesiąca na makdonaldowej diecie oraz próby oczerniania go po tym, jak film zaczął pojawiać się w kinach kolejnych państw. Sporo miejsca w Życiu w fast foodzie zajmuje opis praktyk koncernów spożywczych (głównie McDonald’s ale nie tylko) mających na celu pozyskanie klientów, zwłaszcza wśród dzieci.

Pisze więc Spurlock o tym, jak fast food trafia na stołówki szkół i wyższych uczelni, jak zachęca dzieci do wzmożonego wysiłku zwłaszcza intelektualnego, za osiągnięcia nagradzając bezwartościowymi czy wręcz szkodliwymi słodyczami i innymi przekąskami. Opisuje także, jak Wielka Żywność wspiera sport, stając się oficjalnym sponsorem olimpiad zmuszając tym samym sportowców, biorących udział w igrzyskach do przyznawania przed kamerami, że to jedzenie jest dla nich dobre. Jednak najgorsze co może robić Wielka Żywność to nie pozyskiwanie nowych klientów tylko wychowywanie sobie wiernej klienteli niemalże od pieluszek. Stąd reklamy adresowane wprost do dzieci będących w wieku, w którym nie odróżnia się prawdy od fikcji, stąd umieszczanie w sklepach płatków śniadaniowych często zawierających więcej cukru niż niejedne słodycze, na poziomie oczu małych dzieci oraz nauczanie owej klienteli jak wymuszać na rodzicach zakup niezdrowej żywności. Stąd także współpraca McDonald’s z wytwórnią Disneya.

Oczywiście, kto widział film Super Size Me może powiedzieć, że to się tyczy tylko Stanów Zjednoczonych. Jednak nie tylko. McDonald’s i pokrewne jadłodajnie opanowały już niemal cały świat, wszędzie prowadząc za sobą falę otyłości. Książka jest więc aktualna nie tylko w USA, jest aktualna wszędzie, gdzie można spotkać restauracje pod złotymi łukami. I wszędzie, gdzie agresywny marketing stara się przekonać rodziców, że to, co prowadzi do otyłości i chorób z nią związanych, jest dla dzieci i dorosłych najlepsze.

Na szczęście Morgan Spurlock to nie dziennikarz, który ogranicza się do pokazania ludziom, jak jest. W Życiu w fast foodzie można także znaleźć przykłady zakończonych sukcesem prób usunięcia fast foodu ze szkół i zastąpienia śmieciowego jedzenia jedzeniem pełnowartościowym. Książka Spurlocka ma zachęcić ludzi do czytania etykiet, do głosowania widelcem czyli do zastąpienia bezmyślnej konsumpcji tego, co nam Wielka Żywność próbuje wciskać jako zdrowe jedzenie świadomym odżywianiem.

Na koniec taki zaś Spurlock pozostawił drobny dodatek dla wszystkich wrogów papierosów i koncernów tytoniowych. Dodatkiem tym jest lista produktów spożywczych, których zakup równoznaczny jest z wspieraniem tychże koncernów. Najczęściej są to, niemal tak samo zdrowej jak papierosy, słodycze i gotowe wyroby spożywcze, jednak zdarzają się także kawy. Nie tylko te rozpuszczalne, naturalne, znanych na świecie marek także.

Oryginalny tytuł publikacji Spurlocka brzmi: Don’t Eat this Book. Ja nie dostosowałam się do tytułowego zalecenia, pożarłam tę książkę… oczami. I to wystarczyło, by wżarła się ona głęboko w mój mózg. I mam nadzieję, że na długo tam pozostanie.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii książki i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s