Top10 książek o miłości lub tylko z miłością w tle (ranking zupełnie osobisty)

Romansów sensu stricto nie lubię. Nie ważne czy będzie to klasyka w stylu Anny Kareniny, harlequin czy tak od jakiegoś czasu modne romanse paranormalne. Lubię natomiast książki o miłości nieszczęśliwej bądź trudnej albo takie, w której uczucie łączące bohaterów jest na drugim planie. I taki jest właśnie mój prywatny

Top10 książek z miłością w roli głównej lub drugoplanowej:

1. Wichrowe Wzgórza Emily Bronte. Ulubiony wątek miłosny to oczywiście uczucie łączące Heathcliffa i Cathy. Po raz pierwszy powieść czytałam w liceum i już wówczas się zakochałam w tym duecie. Dwadzieścia lat później sięgnęłam po nią ponownie… by stwierdzić, że nadal jest moją ulubioną powieścią o miłości. Cóż z tego, że jest to miłość destrukcyjna dla obojga bohaterów? O ileż ciekawsza jest relacja Cathy z Heathliffem od tej, która łączy bohaterkę z Lintonem. Słowa Cathy:

Moja miłość do Lintona jest jak liście w lesie. Wiem dobrze, że czas ją zmieni, tak jak zima zmienia wygląd lasu. Moja miłość do Heathcliffa jest jak wiecznotrwała ziemia pod stopami, nie przykuwa oka swoim pięknem, ale jest niezbędna do życia. Nelly, ja i Heathcliff to jedno. Jest zawsze, zawsze obecny w moich myślach – nie jako radość, bo i ja nie zawsze jestem dla siebie radością, ale jako świadomość mojej własnej istoty.

doskonale podsumowują jej uczucia. A ja do dziś pojąć nie mogę, dlaczego wybrała miłość „jak liście w lesie”.

2. Upiór w operze Gastona Leroux. Tutaj zdecydowanie wątek Christiny Daaé i Eryka, bo przecież wątek Christiny i Roula jest mdły jak budyń z soczkiem, w dodatku wysokosłodzonym. Teoretycznie trudno się dziwić, że kobieta, wychowana przez oderwanego od rzeczywistości, żyjącego wyłącznie muzyką (i miłością do córki) ojca wybrała pięknego chłopca, który rzucił się do wody tylko po to, by wyciągnąć z niej chusteczkę zamiast przerażającego zarówno swym wyglądem jak i charakterem Anioła Muzyki. Jednak o ileż ciekawsze (przynajmniej dla czytelników acz niewykluczone, że i dla samej śpiewaczki) mogło być jej życie z udomowionym potworem. Oczywiście jak długo potwór wytrzymałby „udomowienie”.

3. Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej Thomasa Hardy’ego. Konkretnie to wątek Tessy i Aleca d’Urberville’a. Wiem, trudno dziwić się kobiecie, że wolała uciec od tego, który wziął ją siłą. Zwłaszcza, jeśli znalazła się u niego sprzedana przez własnego ojca. Tylko dlaczego uciekała do tego, który to do niej będzie miał pretensje, że została uwiedziona? Trudno powiedzieć, czy Alec kochał Tessę (z powieści wynikało, że i sam tego nie był pewien) gotów jednak był odpokutować swój grzech… No, ale skoro to historia kobiety czystej, to i miłość jaką wybrała Tessa musiała być czysta.

4. Trylogia House of cards Michaela Dobbsa, zwłaszcza tomy pierwszy i trzeci, czyli miłość na drugim planie. Piękny związek dwojga mocno niepięknych ludzi. Niby powieści traktują o dochodzeniu po trupach (w jak najbardziej dosłownym znaczeniu) do władzy i utrzymaniu jej przy użyciu takich samych środków, ale choć Francis i Mortima Urquhart mają bogate pozamałżeńskie życie erotyczne, do samego końca pozostają sobie wierni. I do samego końca łączy ich miłość i oddanie. Tak naprawdę w pierwszym tomie są jedynie dwie krótkie sceny obrazujące ile Francis i Mortima dla siebie znaczą… ale to bardzo wiele mówiące sceny. Trzeci tom zaś ukazuje, że związek dla obojga jeśli nie był ważniejszy od ambicji Francisa, to co najmniej równie ważny.

5. Dziwne losy Jane Eyre Charlotte Bronte. Wątek Jane Eyre i Rochestera. Chyba najbardziej spośród wymienionych tu powieści zbliżona do typowego romansu. Tylko tutaj nie mamy schematu: piękna/y i bestia czy piękny i piękna. Najstarsza z sióstr Bronte serwuje nam duet: niepiękna i bestia. Piękna za to, choć trudna jest ich miłość.

6. Niebezpieczne związki Choderlosa de Laclos, konkretnie wątek prezydentowej de Tourvelle i wicehrabiego de Valmont. Mogło być tak pięknie: rozkochać w sobie niewinną kobietę, uwieść ją i w cyniczny sposób porzucić… Szkoda tylko, że się wicehrabia trochę za późno zorientował, że ten ostatni krok był błędem. Bardzo dobre studium manipulacji, w którym ten, któremu się zdaje, że to on kieruje sytuacją, jest jedynie marionetką. A przy okazji historia smutnej miłości.

7. Okruchy dnia Kazuo Ishiguro. Miłość opisana między wierszami czyli od umiejętności czytania tego, co nienapisane zależy, jak się na nią spojrzy. Ja widzę człowieka bezgranicznie oddanego etosowi pracy lokaja i zakochaną w nim pannę Kenton. I za nic pojąć nie mogę, jak mogła sobie zniszczyć życie wzdychając do tak bezdusznego i ograniczonego mężczyzny jakim był Stevens. Choć brak tu pewności, czy gdyby jakimś cudem udało jej się doprowadzić ukochanego przed oblicze pastora, znalazłaby spełnienie w tym związku.

8. Mała Syrenka Hansa Christiana Andersena. Zazwyczaj spotykam się z postawą kocham go/ją więc on/ona musi być mój/moja. Tymczasem mała syrenka najpierw poświęciła rodzinę i skazała się na nieustanny ból, by móc być bliżej ukochanego, a gdy ten odnalazł szczęście u boku innej kobiety, poświęciła życie by ta para mogła żyć razem. Nie robiąc z siebie za żadnym razem męczennicy. Piękna, nieegoistyczna miłość…

9. Harry Potter i Insygnia Śmierci, czyli nielubiany przez wielu fanów serii wątek miłości Severusa Snape’a do Lilly Evans. Miłość z góry skazana na niepowodzenie, bo na równi z Lilly Snape ukochał czarną magię. Jak się dość szybko okazało, miłości były nie do pogodzenia… skutkiem czego musiał zrezygnować z obu.

10. Redlum Katarzyny Rupiewicz, Słodki i Nana. Związek dwojga odmieńców, którzy muszą być razem, bo z nikim innym być nie mogą. Czyli po naszemu raczej małżeństwo z rozsądku niż z miłości… Wbrew pozorom takiej bywają najtrwalsze. A niekiedy nawet najszczęśliwsze.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s