2017: wojna z Rosją

2017Tytuł: 2017 Wojna z Rosją (2017: The War with Russia)

Autor: Richard Shirreff

Tłumaczenie: Jarosław Kot

Czyta: Adam Bauman

Rebis, październik 2016

Generał sir Richard Shirreff – były zastępca naczelnego dowódcy sojuszniczych sił zbrojnych NATO  w Europie zaniepokoił się coraz bardziej rosnącymi ambicjami mocarstwowymi Władimira Putina. Zdał sobie bowiem sprawę, że Prezydent Federacji Rosyjskiej gotów jest zrobić dużo, by przywrócić strefy wpływów jak z czasów zimnej wojny. Jeśli do tego dodać  nie najlepszy stan uzbrojenia i gotowości bojowej wojsk Sojuszu, zwłaszcza tych europejskich to trudno nie dostrzec wiszącej w powietrzu wojny. Scenariusz takiego właśnie konfliktu zbrojnego opisał w powieści 2017: Wojna z Rosją.

Po zagarnięciu Krymu Rosja rozpoczyna wojnę hybrydową z państwami nadbałtyckimi: Litwą, Łotwą i Estonią. Zaniepokojona rozwojem sytuacji prezydent Stanów Zjednoczonych gotowa jest zrobić wszystko, by uniknąć konfliktu nuklearnego. Niestety, żeby pomóc napadniętemu sojusznikowi potrzeba zmobilizować siły w Europie a te, podobnie jak w latach 30. ubiegłego wieku, nie spieszą się umierać za Gdańsk. Dużo więc potrzeba czasu i zabiegów dyplomatycznych, by móc w końcu uruchomić art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego*. Tymczasem Putin czuje się coraz pewniej na nowo (p)odbitych terenach i planuje dalszą ekspansję.

Fakt, iż autor jest żołnierzem a nie pisarzem widać od razu. Może więc jego powieść  nie jest arcydziełem literackim, może trochę za dużo tu szczegółów uzbrojenia a za mało zwykłych ludzi, ale może przerażać z uwagi na prawdopodobieństwo wystąpienia opisanej wojny. Shirreff znakomicie orientuje się w geografii państw bałtyckich, w tym i Polski dzięki czemu czytelnik już nabiera pewności, że autor wie o czym pisze. Sportretowany przez niego Władimir Władimirowicz Putin nie różni się też niczym od tego prezydenta Rosji, którego znamy z mediów. Nawet wewnętrzne spory w NATO wydają się dziwnie znajome… Pisząc swoją powieść generał jednak kilku rzeczy nie przewidział. W Wojnie z Rosją Pani Prezydent Stanów Zjednoczonych próbuje rozmawiać z Panem Premierem Wielkiej Brytanii. Tymczasem realia polityczne się trochę zmieniły i bynajmniej nie tylko o płeć przywódców USA i Wielkiej Brytanii tu chodzi, ale o ich nastawienie do NATO, Rosji i Unii Europejskiej. Czy zmiana realiów politycznych sprawi, że ewentualny konflikt Europy z Rosją będzie miał przebieg łagodniejszy czy wręcz przeciwnie – trudno oceniać. Jedno natomiast jest pewne – w starciu NATO – Rosja ta druga ma jedną, zdecydowaną przewagę: prezydentowi Rosji zdecydowanie łatwiej podejmować decyzje niż demokratycznemu, wielonarodowemu Sojuszowi.

Powieść gen. Shirreffa, z uwagi na prawdopodobieństwo choćby częściowego ziszczenia się tego scenariusza już potrafi wywołać ciarki na plecach. Dobrze więc, że twórcy audiobooka darowali sobie dodatkowe atrakcje w stylu podkładu muzycznego czy nadmiernie przeżywającego czytany tekst lektora. Jest po prostu czytający spokojnym, opanowanym głosem Adam Bauman. I to w zupełności wystarcza.

*Art. 5 Traktatu Północnoatlantydzkiego:

Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.

 O każdej takiej zbrojnej napaści i o wszystkich podjętych w jej wyniku środkach zostanie bezzwłocznie powiadomiona Rada Bezpieczeństwa. Środki takie zostaną zaniechane, gdy tylko Rada Bezpieczeństwa podejmie działania konieczne do przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s