8 kobiet, którym lepiej nie wchodzić w drogę

1. Rebeka de Winter (Rebeka Daphne du Maurier)

Tak naprawdę fabuła powieści rozgrywa się kilka lat po śmierci tytułowej bohaterki, jednak Rebeka zdaje się być bardziej żywa niż druga żona Maxima de Winter, która jest do tego stopnia nijaka, że nawet ni poznajemy jej imienia. Mimo wprowadzenia się do Mandarley drugiej żony właściciela posiadłością włada zmarła pierwsza pani de Winter. O tym, jaka była naprawdę dowiadujemy się stopniowo i portret, jaki się wyłania bynajmniej nie jest portretem anielicy. Ale i nie o kobietach idealnych tu piszę. Rebeka potrafiła rozkochać w sobie szlachcica, przywieść go przed ołtarz a następnie odsunąć od siebie ale w taki sposób by nie mógł się z nią rozwieść bez wywołania skandalu. Umrzeć również potrafiła na swoich warunkach, by po śmierci, bynajmniej nie jako duch, prześladować zarówno męża jak i jego drugą żonę.


2. Mortima Urquhrt (House of Cards tt. 1-3 Michaela Dobbsa)

Żona polityka z zamiłowania Francisa Urquharta, zakochana z wzajemnością w swoim mężu. Nie przeszkadzało jej, że poślubia mężczyznę gorzej od niej  urodzonego (co do dziś w Anglii miewa duże znaczenie), który nie może nawet dać jej dziecka. Nie żyje życiem męża, ma swoje nie związane z polityką pasje. Kiedy jednak Francis dzwoni, by do niego przyjechała, zjawia się natychmiast, bez względu na to, jak daleko od domu akurat przebywa. Fakt, iż ma licznych kochanków nie czyni z niej niewiernej żony. Zawsze bowiem, nawet kiedy mąż zdaje się już być zupełnie przegrany, bez wahania staje u jego boku. Kiedy zaś już zostaje wdową robi wszystko, by w pamięci rodaków Francis Urquhart pozostał jako wybitny mąż stanu.

3. Minewra McGonagall (Harry Potter (tt. 1 – 8) J. K. Rowling)

Zastępca dyrektora Hogwartu, profesor transmutacji, opiekunka Gryffindoru. Jako zastępca dyrektora, choć potrafi gdy musi przejąć jego obowiązki, nie żywi ambicji, by zmienić swój gabinet na gabinet dyrektorski. Na co dzień surowa i wymagająca acz sprawiedliwa nauczycielka, która nie musi podnosić głosu, by skupić uwagę uczniów. Po prostu taki typ nauczyciela, za jakimi uczniowie zasadniczo nie przepadają, ale po latach wspominają z szacunkiem.

4. Dolores Claiborne (Dolores Claiborne Stephena Kinga)

Twarda kobieta, której życie nie oszczędzało. Długi czas znosiła poniżanie przez męża alkoholika, jednak potrafiła znaleźć w sobie siłę, by w którymś momencie powiedzieć Dość! Kiedy ujrzała, do czego doprowadziło jej twarde postawienie się mężowi potrafiła się z nim skuteczniej rozprawić… Po czym spędzić życie połączona dość specyficzną przyjaźnią ze swoją psychopatyczną chlebodawczynią Verą Donovan. Znakomity przykład dla ofiar przemocy domowej. Przynajmniej tych, funkcjonujących w środowiskach, którymi wciąż rządzi męska solidarność.

5. Anastazja Kamieńska (kryminały Aleksandry Marininy)

Moskiewska milicjantka, podobnie jak jej autorka. Kobieta kruchego zdrowia za to mocnego umysłu, stąd skupia się w pracy na metodach analitycznych, siłowe na ogół pozostawiając męskiej części zespołu. Mimo iż jest jedyną kobietą w swojej jednostce, świetnie sobie radzi ze współpracownikami. Potrafi sprawić, że zarówno przełożeni jak i koledzy z czasem zaczynają doceniać jej metody pracy zza biurka na równi ze swoją pracą w terenie.

6. Esme Wheatherwax (Świat Dysku Terry’ego Pratchetta).

Najzdolniejsza i najbardziej inteligentna z tercetu czarownic, w który oprócz niej wchodzą: niania Ogg i Margat Garlick. Nie tylko potrafi wchodzić w ciała zwierząt, by ich oczami śledzić bieżące wydarzenia ale i jako jedyna z czarownic równie dobrze jak magii używa sztuczek psychologicznych… co może dziwić o tyle, że zasadniczo nie posiadając rodziny mniej czasu spędza między ludźmi niż jej koleżanki z tercetu.

7. Markiza de Merteuil (Niebezpieczne związki Choderlos de Laclos).

Kobieta żyjąca w czasach, w których kobiety najbardziej ceniło się wierność i cnotliwość, mężczyzn zaś za podboje miłosne. Im bardziej wierną swemu mężowi, im bardziej cnotliwą kobietę zdobywał mężczyzna, tym jego notowania w towarzystwie były wyższe. Markiza jako jedyna kobieta potrafi się w tym świecie męskiej dominacji odnaleźć. Uwodzi tak, by to mężczyzna był przekonany, że dokonał podboju, kiedy zaś już go „dokonał” okazywało się, iż nie może się nim podzielić, bowiem kochanka jest w stanie go skompromitować. Potępiona zostaje przede wszystkim przez inne kobiety… za to, że odważyła się być taka, jak mężczyźni.

8. Amy Dunn (Zaginiona dziewczyna Gillian Flynn)

Kolejna mistrzyni manipulacji. Łączy w sobie cechy boskie: zamordowana przez własnego męża ku zdziwieniu wszystkich z wyjątkiem „mordercy” cudownie zmartwychwstaje… by zostać niepokalanie poczęta.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s