Wilcze opowieści

wilcze opowieści

.

.

Tytuł: Wilcze opowieści. Bajki dla odważnych (Jolis contes de loups et de petits enfants à croquer)

Adaptacja tekstu: Raffaella

Tłumaczenie: Maria Zawadzka-Strączek

Wydawnictwo Olesiejuk 2017

..

.

wilcze opowieści-czerwony kapturekBaśnie:

Czerwony Kapturek

Wygłodniały wilk

Wilk i siedem koźlątek

Stary pies i wilk

Trzy małe świnki

Wilk i lis na rybach

wilcze opowieści-wygłodniały wilkMroczny las a w nim: mała dziewczynka odziana w czerwonych płaszczyk, z czerwonym kapturkiem na głowie, trzymająca w rękach koszyczek, obok niej spokojnie siedzący i dumnie patrzący prosto przed siebie wilk oraz wyłaniające się zza jego pleców koźlątko. Ponad tymi postaciami wypisany złotą czcionką tytuł: Wilcze opowieści. Bajki dla odważnych. Obok takiej okładki nie sposób przejść obojętnie, nawet jeśli postaci znane są już od lat. Zawsze warto stwierdzić, czy jest się dość odważnym, by zagłębić się w ten ciemny, pełen niebezpieczeństw las.

Francuską baśń o Czerwonym Kapturku zna chyba każdy dorosły i każde dziecko. Mimo upływu czasu wciąż powstają liczne jej adaptacje, przeznaczone nie tylko dla najmłodszych. Niewiele rzadziej adaptowane są baśnie: niemiecka: Wilk i siedem koźlątek czy angielska – Trzy małe świnki. W każdej z nich wilk jawi się jako istota zła, podstępna, której należy się strzec.wilcze opowieści-ilustracja Jednak pozostałe trzy teksty, wchodzące w skład zbioru ukazują już nieco odmienne oblicze tego zwierzęcia. W baśniach rosyjskich: Wygłodniały wilk oraz Wilk i lis na rybach zwierzę to nie zasługuje na to, by się go bać, jest bowiem na tyle głupie, że bardzo łatwo je oszukać. Tymczasem w czeskiej baśni Stary pies i wilk  ten drugi okazje się być lepszy dla innych niż ludzie.

Poza piękną, niepokojącą okładką, dobrymi adaptacjami starych, zarówno tych bardziej jak i tych mniej znanych baśni o wilkach, Wilcze opowieści mają jeszcze jedną zaletę ilustracje Dogana Oztela i Erica Puybareta, równie piękne jak okładka. Dzięki temu książka ta może stanowić dobry pretekst do (ponownego) przeczytania starych, dobrych baśni oraz – co też nie jest bez znaczenia – ozdobę domowej biblioteczki.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii książki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s