Wojna Winstona

Herbatka z Winstonem.

Tytuł: Wojna Winstona (Winston’s War)

Autor: Michael Dobbs

Tłumaczenie: Anna Gralak

Znak Literanova, 2 lutego 2017

.

Premier Neville Chamberlain w glorii chwały wraca z konferencji w Monachium, na której Hitler dostali to, co chciał: niemieckojęzyczną część Czechosłowacji. Premier Wielkiej Brytanii ma powody do zadowolenia: udało mu się uratować pokój na świecie czyli w Wielkiej Brytanii – ale to chyba żadna różnica. Fakt, iż stało się to kosztem jakichś ludzi z dalekiego kraju, o których nic nie wiemy, zdaje się nie mieć znaczenia. Hitler dostał to, co chciał i tym się z pewnością zadowoli, a więc wojny nie będzie, dzielni brytyjscy chłopcy nie będą ginąć na froncie a na ich domy nie będą spadać bomby wrogich wojsk. Odmiennego zdania jest Winston Churchill, przeciwnik polityczny Chamberlaina, który obawia się, że przywódca III Rzeszy na fragmencie Czechosłowacji nie poprzestanie. Rozpoczyna więc swoją wojnę o pokonanie mocarstwowych zapędów Hitlera. By jednak stoczyć tę wojnę musi wygrać inną: o fotel premiera Wielkiej Brytanii. W starciu tym obaj rywale: urzędujący premier i pierwszy lord admiralicji nie zawahają się użyć żadnych środków. Tego drugiego wspierać będą pozornie nic nie znaczące postaci: fryzjer, prostytutka i rosyjski szpieg.

Wprawdzie wszyscy bohaterowie, podobnie jak i tło zdarzeń są jak najbardziej autentyczne, o „Wojnie Winstona” Michaela Dobbsa trudno mówić jako o powieści historycznej. Zbyt mało powszechnie dostępnej dokumentacji dotyczącej kulisów polityki Wielkiej Brytanii tamtego okresu sprawia, że wyobraźnia autora ma duże pole do popisu. Kto czytał debiutancką powieść brytyjskiego polityka i pisarza ten wie, że wyobraźni mu nie brakuje. Podobnie jak wprawy w tworzeniu przekonujących postaci – nie ważne czy odgrywają one pierwszo- czy drugoplanową rolę czy pojawiają się jedynie epizodycznie.

Fabuła debiutanckiej powieść Dobbsa „House of Cards” rozpoczyna się, kiedy urzędujący premier wstrzymuje się od podjęcia jakichkolwiek działań wtedy, gdy sytuacje wymaga działania, kończy zaś objęciem stanowiska przez jego ambitnego rywala. Tego samego schematu trzyma się pisarz w „Wojnie Winstona”. Można dzięki temu odnieść wrażenie, że Wojna Winstona to po prostu kolejna powieść o kulisach zdobywania władzy, że pewne procesy zawsze, bez względu na okres historyczny, przebiegają tak samo. Można też – że tak naprawdę to kariera polityczna Winstona Churchilla stanowiła inspirację dla postaci Francisa Urquharta.

Bez względu na to, jak można by odbierać „Wojnę Winstona”, zdecydowanie warto zapoznać się z tą powieścią. Choćby po to, żeby na pewne wydarzenia, o których uczą nas na lekcjach historii spojrzeć z innej perspektywy i żeby zrozumieć, że tak naprawdę jakiekolwiek gwarancje udzielone przez silne państwo państwu słabszemu nic nie znaczą. Tak jak dawniej politycy nie chcieli poświęcać swoich obywateli za jakichś ludzi z dalekiego kraju, o których nic nie wiedzą, tak i – pomimo globalizowania się świata – nie zechcą tego robić dziś.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii książki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s