Mąż

.

Tytuł: Mąż (The Husband)

Autor: Dean Koontz

Tłumaczenie: Andrzej Szulc

Czyta: Krzysztof Gosztyła

Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz 2009

.

 

Mike Rafferty to typowy porządny człowiek. Ma żonę, którą bardzo kocha i pracę, którą też kocha a która przynosi mu stały, choć skromny dochód. Pewnego dnia od pracy odrywa go telefon. Mike dowiaduje się, że jego żona została porwana i wróci do niego jeśli tylko porywacze dostaną dwa miliony dolarów w gotówce. Na dowód tego, że osoby dzwoniące nie żartują i że skłonne są do wszystkiego, zabijają na oczach Mike’a przypadkowego człowieka. Tylko że wiedza, jak dużo mogą porywacze nie daje odpowiedzi na pytanie skąd skromny ogrodnik ma zdobyć taką kwotę pieniędzy. Na szczęście(?) ci, którzy obmyślili taki plan wzbogacenia się, wiedzą kto ma tyle pieniędzy, Mike zaś ma za zadanie „jedynie” przekonać tego człowieka do wypłacenia żądanej kwoty.

„Mąż” jest jedną z niewielu powieści Deana Konntza, w której nie występują elementy nadprzyrodzone. Tutaj mamy do czynienia z rasowym thrillerem, w którym niemal z każdą stroną następuje nagły zwrot akcji a sytuacja okazuje się wyglądać zupełnie inaczej niż jeszcze przed chwilą. Teoretycznie powinno to być zaletą, mnie jednak szybko takie tempo zaczęło nużyć. Zwłaszcza, że znając się już dość dobrze z twórczością amerykańskiego pisarze wiedziałam, do jakiego zakończenia zmierza powieść, co pozbawiało mnie tej nutki niepewności: uda się Mike’owi ocalić żonę czy nie? Niewątpliwie gdybym wcześniej Konntza nie czytała czy gdybym znała jego twórczość trochę słabiej, „Mąż” wywarłby na mnie większe wrażenie. Tak, niestety, audiobook był dla mnie po prostu urozmaiceniem czasu poświęcanego na wykonywanie nudnych obowiązków domowych ale nic ponad to. I nie pomogła tu świetna jak zwykle interpretacja Krzysztofa Gosztyły. Nawet jego podkreślanie czy wręcz podnoszenie dramatyzmu nie potrafiło sprawić, by losy młodego ogrodnika postawionego przez zdawałoby się przekraczającym jego możliwości zadaniem, naprawdę mnie wciągnęły.

 

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s