Predator

predator

.

.

.

Tytuł: Predator (Prey)

Autor: Michael Crichton

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek

Czyta: Krzysztof Gosztyła

Albatros, listopad 2012

.

.

Programista Jack Forman to idealista i właśnie z dlatego, odkrywszy nieprawidłowości w firmie, w której pracował poinformował o nich szefostwo. Skończyło się to tak, jak skończyć musiało – nie tylko został pozbawiony pracy ale i w całej krzemowej dolinie żaden etat na niego nie czekał. Został więc z domu z dziećmi podczas gdy żona zajmowała się karierą zawodową. Praca żony sprawia, że ta się zmienia i to niekoniecznie na lepsze. Powoli Jack zaczyna dostrzegać oznaki, sugerujące, że jest zdradzany. W domu dzieją się także inne, na pozór drobne ale jednak niepokojące rzeczy. Pewnego dnia żona ulega wypadkowi a w szpitalu kategorycznie odmawia poddaniu się badaniom. Tymczasem do tej pory bezrobotny programista dostaje propozycję powrotu do dawnej pracy. Co więcej ma pracować w położonym na odległym pustkowiu laboratorium, czyli dokładnie tam, gdzie jego żona…

„Predator”, podobnie jak inne powieści Michaela Crichtona, w tym „Park Jurajski„, traktuje o zabawie ludzi w Boga i o konsekwencjach tych zabaw. Tym razem pisarz na warsztat bierze nanotechnologię i sztuczną inteligencję. Efekt, choć interesujący, jest zdecydowanie mniej spektakularny niż w „Parku Jurajskim”. Co więcej, dziś, kiedy wiedza o nanotechnologii jest bardziej powszechna niż w czasach, kiedy powstawała powieść, „Predator” może robić już nieco mniejsze wrażenie. Mimo wszystko warto sięgnąć po tę powieść, by czasem zastanowić się, podobnie jak to robił In Malcolm z „Parku Jurajskiego”, nie tyle na tym, jak coś zrobić co czy to w ogóle powinno być zrobione. A tak poza tym, z uwagi na szybką i pełną zwrotów akcję, jest to także znakomita rozrywka. Jeśli zaś wybierzemy powieść w wersji do słuchania, interpretacja Krzysztofa Gosztyły będzie dodatkowym jej atutem. Warszawski aktor bowiem, jak zwykle, nie zawodzi.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s