Ulica Nadbrzeżna

ulica nadbrzeżna

.

Tytuł: Ulica Nadbrzeżna (Cannery Row)

Autor: John Steinbeck

Tłumaczenie: Adam Kaska

Czyta: Maciej Kowalik

Prószyński Media, 11 maja 2016

.

 

Ulica Nadbrzeżna to uboga dzielnica w portowym mieście Monterey. Zamieszkana jest przez – jak pisze sam autor – dziwki, alfonsów i szulerów ale wystarczy zmiana perspektywy by dostrzec w nich świętych, aniołów, męczenników i błogosławionych. Najbardziej szanowaną osobą na Ulicy Nadbrzeżnej jest Doktor z laboratorium biologicznego. Nie ma chyba mieszkańca dzielnicy, któremu choć raz by nie pomógł. Pewnego dnia Mack i chłopaki czyli grupa niebieskich ptaków nieodpłatnie wynajmująca od miejscowego sklepikarza Lee Chonga willę „Cichy Zakątek” postanawia urządzić przyjęcie dla Doktora. Zainteresowanie imprezą wykazują wszyscy mieszkańcy ulicy…

Tak można by w skrócie powiedzieć o czym traktuje powieść czy raczej nowela Johna Steinbecka „Ulica Nadbrzeżna”. Tylko że tak naprawdę impreza dla Doktora to tylko pretekst, by ukazać cały koloryt mieszkańców Ulicy. Można by było po prostu każdemu z nich poświęcić rozdział. Tylko wówczas otrzymalibyśmy galerię portretów ludzi. Tymczasem pokazując ich w działaniu, które jednoczy wszystkich Steinbeck kreśli portret całej dzielnicy. Kreśli go z sympatią i humorem, ukazując, że męty z podejrzanych dzielnic, od których tzw. porządni obywatele wolą trzymać się z daleka, to też ludzie, mający swoje uczucia, zdolni do okazania wdzięczności za udzieloną im pomoc. Wprawdzie okazywanie tej wdzięczności wychodzi im cokolwiek nieporadnie ale cóż, przynajmniej się starali.

Równie bezpretensjonalna jak dzieło Steinbecka jest interpretacja Macieja Kowalika. Lektor sprawia wrażenie jakby po prostu przyglądał się z ciekawością bystrego obserwatora życiu Ulicy i relacjonował je zainteresowanym słuchaczom. Bez znudzenia ale i bez zbytnego angażowania się, może czasem z rozbawieniem. Przyjemny odpoczynek po pełnych dramatyzmu powieściach w równie a może nawet i bardziej dramatycznej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s