Duchowe życie zwierząt

 

duchowe życie zwierząt.

.

Tytuł: Duchowe życie zwierząt (Das Seelenleben der Tiere)

Autor: Peter Wohlleben

Tłumaczenie: Ewa Kochanowska

Czyta: Stanisław Biczysko

Biblioteka Akustyczna, 2017

.

.

.

Po dobrym przyjęciu przez czytelników „Sekretnego życia drzew” Peter Wohlleben postanowił przybliżyć zainteresowanym życie zwierząt. W książce „Duchowe życie zwierząt” niemiecki leśnik dzieli się z czytelnikami wnioskami z wieloletniej obserwacji zwierząt, zarówno tych dzikich jak i domowych oraz obala wiele mitów narosłych wokół naszych braci mniejszych.

Książka nie wnosi do wiedzy czytelnika tak dużo, jak „Sekretne życie drzew” co wynika po części z faktu, że zachowanie zwierząt zdecydowanie łatwiej jest obserwować niż życie drzew, po drugie – na zwierzętach przeprowadza się dużo więcej eksperymentów, więc i ich zachowania były dużo częściej opisywane. Informacje o tym, że zwierzęta także są w stanie odczuwać ból i strach uważam za tak oczywiste, że nie warte wzmiankowania. Podobnie jak te, że zwierzęta potrafią opiekować się młodymi innych gatunków. Nieco na wyrost jest  także tytuł, bo chociaż autor pisze o inteligencji zwierząt, o ich uczuciach, takich jak na przykład przeżywanie żałoby czy o szóstym zmyśle, jednak o duchowości nie ma tutaj mowy.

Jednak mimo wszystkich tych niedoskonałości druga książka niemieckiego leśnika warta jest przeczytania. Przede wszystkim dlatego, że autor jest dobrym gawędziarzem, więc nawet jeśli pisze o oczywistych oczywistościach, robi to w taki sposób, że z przyjemnością się to czyta. Poza tym nie wszystko o czym pisze jest powszechnie wiadome, więc o ile ktoś na co dzień nie czyta książek przyrodniczych sporo może się z „Duchowego życia zwierząt” dowiedzieć. Może po lekturze książki, kiedy spotka w lesie samotną małą sarenkę nie będzie próbował jej „ratować”, bo będzie już wiedział, jak się to może skończyć dla tego zwierzęcia.

Nie będę się upierać, że wersja audio „Duchowego życia zwierząt” przewyższa tę papierową. Przynajmniej nie tę ze zdjęciami. Jeśli jednak brakuje czasu na lekturę, to  spacer (najlepiej po parku) lub drogę do pracy i z pracy warto sobie uprzyjemnić opowieściami o życiu i emocjach naszych braci mniejszych. Dzięki interpretacji Stanisława Biczysko odnieść można wrażenie, że to niemiecki leśnik nam towarzyszy i dzieli się swoimi obserwacjami na temat zwierząt – zarówno tych dzikich jak i hodowlanych.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s