Dar totemów

.

.

Tytuł: Dar totemów. Baśnie indiańskie (Indiánské pohádky. Severní Amerika)

Autor: Vladimir Hulpach

Tłumaczenie: Martyna M. Lemańczyk

Czyta: Krzysztof Banaszyk

Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2011

.

.

.

Indianie Północnoamerykańscy to moja pierwsza literacka miłość. W przeciwieństwie do większości moich rówieśników nie zaczytywałam się jednak w powieściach Karola Maya o najsłynniejszym wodzu Apaczów, tylko w w dziejach plemienia Dakotów opisanych w trylogii „Złoto Gór Czarnych” Alfreda Szklarskiego. Trochę zbyt szybko miejsce tej fascynacji zajęły inne, więc o ile choć trochę zgłębiłam historię samych Indian, tak na mity i kulturę czasu zabrakło. Sentyment jednak pozostał. Dlatego też audiobooka  „Dar totemów. Baśnie indiańskie” Vladimira Hulpacha, mimo iż to pozycja adresowana przede wszystkim dla dzieci, kupiłam przede wszystkim dla siebie.

Zbiór składa się z 32 podań rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Przy każdym podaniu (baśni, micie) jest informacja, z którego z plemion pochodzi. Podania są bardzo krótkie, każde trwa po około pięciu minut, co sprawia, że po odsłuchaniu całości praktycznie żadne nie pozostaje w pamięci. Podobnie jak nie pozostają w pamięci informacje o największych plemionach Indian Północnoamerykańskich, podane na końcu zbioru. Wolałabym, żeby podania były pogrupowane wedle jakiegoś kryterium, choćby wedle plemion, z jakich się wywodzą a każda z grup podań poprzedzona była informacją na temat danego plemienia, miejsca zamieszkiwania, tryby życia i podstawowych wierzeń. Wówczas książka oprócz rozrywkowego miałaby także wymiar edukacyjny. Nie wykluczone też, że może wówczas więcej pozostałoby w głowie po jej wysłuchaniu.

Jeśli jednak spojrzeć na „Dar totemów” po prostu jako zbiór bajek dla młodszych czytelników/słuchaczy, zakup można uznać za udany. Dzieci otrzymają zbiór podań i baśni z innego kręgu kulturowego niż ten, w którym się wychowały w dodatku z znakomitej interpretacji Krzysztofa Banaszyka. Nie wykluczone także, że właśnie od tego zbioru zacznie się ich zainteresowanie pierwszymi mieszkańcami dzisiejszych Stanów Zjednoczonych i Kanady.

 

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s