Mój dziadek zamienia się w słonia

.

.

.

Tytuł: Mój dziadek zamienia się w słonia

Autor: Jakub Ćwiek

Ilustracje: Magdalena Babińska

bookrage.org, 25 listopada 2017

.

.

.

.

„Mój dziadek zamienia się w słonia” Jakuba Ćwieka to opowieść 9-letniego chłopca o kilku dniach spędzonych z dziadkiem tuż przed tym, zanim ten drugi zamienił się w słonia. Początkowo rodzice chłopca nie chcieli zabierać ze sobą syna do dziadka na wieś, tłumacząc swą decyzję złym samopoczuciem i zmianami jakie zachodzą w wyglądzie seniora. Kiedy jednak chłopiec wyznał, że wie, iż dziadek przemienia się w słonia i już wkrótce odejdzie tam, gdzie odchodzą wszystkie słonie, więc bardzo chciałby się z nim pożegnać, bez wahania ulegli prośbom i na wieś pojechali całą trójką. Tam zaś kiedy  rodzice załatwiali rozmaite sprawy urzędowe dziadek udzielał wnukowi rad, co należy robić, żeby – kiedy już nadejdzie odpowiedni czas – móc przemienić się w słonia.

Patrząc na okładkę i tytuł opowiadania Ćwieka można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z bajką dla dzieci, z opowieścią o dziadku, który naprawdę zamieniał się w zwierzę. Jednak już po kilku zdaniach każdy dorosły czy nawet średnio rozgarnięty nastolatek zorientuje się, że „Mój dziadek zamienia się w słonia” to nie bajka tylko wzruszająca opowieść o mądrej miłości dziadka do wnuka. Opowieść, w której autor przemyca w sposób zrozumiały dla dziecka wskazówki, jak żyć, by dobrze przeżyć życie. Pozostałe, poza okładkowym, rysunki Magdaleny Babińskiej także nie są bajkowe. Pokazują po prostu kochającą się rodzinę oraz to, jak pewne rzeczy widzi dziecko.

Dziecko, któremu czytałam tę „bajkę” zrozumiało ją dosłownie. Skoro zaś jest młodsze od narratora nie widziałam powodu, by informować, dlaczego ja tę „bajkę” uważam za wzruszającą. Zadbałam raczej by upewnić się, że zrozumiało, co należy zrobić, by zostać słoniem. I dlaczego słoń jest lepszy od papugi. Czyli każdej z nas opowiadanie Ćwieka się podobało… chociaż każda widziała w nim co innego. Zupełnie jak we współczesnych kreskówkach.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii książki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s