Opowieść wigilijna

DSC00238.

.

Tytuł: Opowieść wigilijna (A Christmas Carol)

Autor: Charles Dickens

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski

Czyta: Zbigniew Zapasiewicz

Media Rodzina, 10 października 2013

.

Tradycyjnie już na tym blogu czas bożonarodzeniowy to czas „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Sama nie wiem czy opowiadanie ma więcej adaptacji filmowych czy – czytanych po polsku – wersji audio. Ja się jednak skupiam na tych drugich.

Podobnie jak Michał Kula, Zbigniew Zapasiewicz w swojej interpretacji podkreśla przede wszystkim radosny charakter świąt Bożego Narodzenia, czasu, który w którym nawet najubożsi na chwilę zapominają o troskach i cieszą się nawet tą namiastką wieczerzy, na jaką ich stać. Tutaj Ebenezer Scrooge jawi się jako postać nawet nie tyle godna pożałowania co po prostu śmieszna ze swoim obrażaniem się na święta. Nawet duch przyszłych świąt Bożego Narodzenia i opis, co może spotkać Scrooge’a nie robi tak upiornego wrażenia, jak to się przy niektórych adaptacjach filmowych zdarzało. Zapasiewicz opowiadanie Dickensa czyta w taki sposób, że nie sposób spodziewać się innego zakończenia.

Przyjemnie się słucha „Opowieści wigilijnej” właśnie w okresie przedświątecznej gorączki. Prozie Dickensa udaje się bowiem to, co bez powodzenia usiłują robić wielkie sieci handlowe praktycznie od połowy października czyli sprawić, że rzeczywiście się czuje świąteczny nastrój… Szkoda, że magia świąt pryska wraz z ostatnim słowem lektora. Pozostaje tylko refleksja, co by pomyślał stary skąpiec Scrooge gdyby spotkał ducha wigilii Bożego Narodzenia XXI wieku…

* * *

Spokojnych (lub nie – wedle upodobania) świąt Bożego Narodzenia oraz pełnego dobrych książek i czasu na ich czytanie Nowego Roku życzę stałym i okazjonalnym czytelni(cz)kom tego bloga.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s