10 niesamowitych przygód Neli

10 niesamowitych przygód Neli.

.

Tytuł: 10 niesamowitych przygód Neli

Autor: Nela

Wydawnictwo National Geografic, 19 marca 2014

.

.

.

Kto ogląda w telewizji jej programy ten wie kim jest Nela mała reporterka. Kto zaś do tej pory się z nią nie zetknął autorka książki przedstawia się już na pierwszych stronach (i czwartej stronie okładki):

Cześć, nazywam się Nela i mam osiem lat. Gdy miałam pięć lat, zaczęłam podróżować po świecie i nagrywać filmy. Moim idolem jest Steve Irwin i pragnę zostać prezenterką podróżniczką. Byłam w wielu ciekawych krajach na różnych kontynentach. Na przykład w Afryce zwiedziłam Etiopię, Zanzibar, Tanzanię i Kenię. W Azji – Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję i Filipiny. W Ameryce Południowej – Peru, Boliwię i Chile. Zapraszam cię w niezapomnianą podróż. Opowiem o pięknych miejscach, które poznałam, i o fascynujących zwierzętach, które zobaczyłam. Świat jest cudowny i możesz oczami wyobraźni podróżować ze mną oraz przeżywać wspaniałe przygody!

W książce „10 niesamowitych przygód Neli” mała reporterka zabiera czytelników do Boliwii, Tajlandii, Zanzibaru oraz na Bali. Opisuje przeprawę przez pustynię solną, wspinaczkę na wulkan czy „rejs” łódką wzdłuż jednego z dopływów Amazonki. Podczas swoich podróży (oczywiście z lokalnymi przewodnikami) ma kontakt z dzikimi zwierzętami, o których barwnie opowiada językiem zrozumiałym dla rówieśników.

Chociaż opisy spotkań z kajmanami, piraniami, tygrysami czy słoniami mogą kojarzyć się z powieściami przygodowymi, to jednak ani przez chwilę wydawca nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z literaturą non-fiction. Pierwsze, co widać po otwarciu książki to mapa świata z zaznaczonymi na niej miejscami, które odwiedziła Nela. Dalej zaś oprócz opisu samych przygód znaleźć można m.in. informacje o zwierzętach, które mała reporterka spotyka na swej drodze; informacje co wziąć ze sobą na wyprawę do poszczególnych państw czy czym jest wulkan. Wszystko to ilustrowane rysunkami, pomagającymi lepiej zrozumieć dzieciom wyjaśnienia Neli oraz – przede wszystkim – pięknymi zdjęciami z wypraw dziewczynki.

Poza tą książką kupiłam jeszcze kilka i – o ile Dzieci wysłuchają wszystkich i zechcą jeszcze – dokupię kolejne. Nie wiem czy podróże małej reporterki obudzą w moich Dzieciach pasję podróżowania, z całą pewnością poszerzą ich wiedzę na temat przyrody oraz pokażą, że da się żyć w zdecydowanie bardziej „niecywilizowanych” warunkach niż te, w jakich im przyszło funkcjonować. Przy okazji podszkolą się trochę w angielskim, gdyż najprostsze dialogi pomiędzy Nelą a przewodnikami pisane są właśnie w tym języku i dopiero w nawiasach tłumaczone na polski.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii książki i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s