Karabiny Avalonu

DSC01335

Tytuł: Karabiny Avalonu (The Guns of Avalon)

Autor: Roger Zelazny

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa, Blanka Kuczborska

Czyta: Roch Siemianowski

Kroniki Amberu t.II

Storyside, Storytel, 2017

 

Corwin, prawowity władca Amberu, wyrwawszy się z niewoli, postanawia zemścić się na władającym Amberem bracie i odebrać mu koronę. Kiedy jednak udaje mu się zdobyć w Cieniach broń, mogącą mu zapewnić zwycięstwo nad Erykiem, okazuje się, że zdobycie tronu nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Cienie przecina bowiem, będąca efektem klątwy Corwina, Czarna Droga, której stwory stanowią zagrożenie nie tylko dla Cieni ale i dla samego Amberu. Pretendent do tronu staje więc przed dylematem: sięgnąć po koronę czy zjednoczyć się ze znienawidzonym Erykiem we wspólnej walce o przetrwanie miasta.

Po lekturze „Dziewięciu książąt Amberu” uznałam, że teoretycznie serię o książętach tej krainy można by zamknąć w dwóch, maksymalnie trzech tomach, z których ostatni kończyłby się ostatecznym zwycięstwem jednego z braci. Tymczasem Roger Zelazny w „Karabinach Avalonu” wprowadza nowe postaci. Niektóre z nich pragną jedynie dobra Amberu – bez względu na to, pod czyimi rządami, inne zaś – całkowitego unicestwienia księstwa. Niby dowiadujemy się coraz więcej o Amberze… ale tylko po to, by zorientować się, że dużo jeszcze jest do odkrycia. Już po drugim tomie widać, że cykl mógłby się ciągnąć w  nieskończoność, z każdym tomem ujawniając nowe szczegóły dotyczące Amberu i całkiem nowe, bądź po prostu uznane już za zmarłe, postaci.

„Karabiny Avalonu” nie zrobiły na mnie ani lepszego ani gorszego wrażenia, niż pierwszy tom cyklu. Zakończenie zaś sprawiło, że wiedziałam, iż po trzeci z pewnością sięgnę… z nadzieją, że przejdę przez wszystkie dziesięć tomów, nie lubię bowiem porzucać w trakcie czytania czy to powieści czy serii powieści. Niewątpliwie interpretacja Rocha Siemianowskiego pomoże mi wytrwać w tej podróży przez Amber, Cienie i Chaos, bowiem zasłuchana w głos tego aktora mogę nie zwrócić uwagi na to, że tekst przestał już robić na mnie wrażenie.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s