Klucz do Rebeki

.

Tytuł: Klucz do Rebeki (The Key to Rebecca)

Autor: Ken Follet

Tłumaczenie: Michał Madaliński

Czyta: Andrzej Ferenc

Wydawnictwo Albatros, 2016.

.

Latem 1942 roku do Kairu przybywa do Kairu Alex Wolff – niemiecki szpieg, którego zadaniem jest ułatwienie generałowi Rommlowi zdobycia tego miasta. Pomocą w wykonaniu zadania będzie mu służyła Sonia – tancerka znana wszystkim wielbicielom tańca brzucha. Przeciw bezwzględnemu, wychowanemu na pustyni ale i potrafiącemu docenić uroki wielkiego miasta niemieckiemu szpiegowi stanie dzielny i prawy oficer brytyjskiego wywiadu, major William Vandam, dawniej przykładny mąż, po śmierci żony samodzielnie zajmujący się osieroconym synem. Brytyjskiego oficera wspiera znudzona życiem utrzymanki i pragnąca za wszelką cenę dostać się do Palestyny Elena Fontana.

Niemiec i Anglik prowadzą swój pojedynek na terenie kraju będącego kolonią brytyjską, więc rdzenni Egipcjanie są tylko pionkami w ich grze. Sonia wspiera Wolffa, bo nienawidzi Anglików i jak większość mieszkańców Kairu ma ku temu powody. Elena zaś staje u boku Vandama gdyż jest świadoma tego, że jeśli wojska niemieckie zdobędą Kair czeka ją, jak i pozostałych mieszkających tu Żydów, pewna śmierć. Wychowany pomiędzy Arabami Wolff wie, czego się można po nich spodziewać i jak do nich dotrzeć gdy tymczasem do Vandama  zdaje się nie docierać fakt, iż egipscy podwładni darzą zarówno jego jak i pozostałych jego rodaków fanatyczną czasami nienawiścią. „Klucz do Rebeki” Kena Folleta liczy już dobre kilkadziesiąt lat, fabuła rozgrywa się jeszcze dawniej i o ile  jest ona jedynie fikcją to stosunek Europejczyków do rdzennych mieszkańców podbitych ziem zdecydowanie fikcją nie jest. Czytając tę powieść dziś trudno nie oprzeć się wrażeniu, że już wówczas nienawiść jaką mieszkańcy krajów arabskich i Afryki darzą przedstawicieli kultury Zachodu była solidnie zakorzeniona… i chyba tylko pobłażliwość z jaką europejscy sahibowie traktowali rdzennych mieszkańców niegdyś podbitych ziem sprawiła, że tę nienawiść zlekceważyli. Czego efekty możemy dziś z rosnącym niepokojem obserwować.

Skoro powieść traktuje o walce wywiadu brytyjskiego z niemieckim w czasie II wojny światowej, finał jest łatwy do przewidzenia. Czyim bowiem zwycięstwem skończyła się ostatnia wielka wojna wiadomo. Nie zmienia to jednak faktu, że „Klucz do Rebeki” wciąga od pierwszych stron, ani na moment nie przynudzając. Mimo iż swojego czasu widziałam serial na podstawie powieści, trudno było mi się oderwać od lektury. Niewątpliwie było to zasługą nie tylko warsztatu Folleta ale i Andrzeja Ferenca, w którego interpretacji wysłuchałam powieści.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s