Iluzja grzechu

DSC01899

.

Tytuł: Iluzja grzechu (Иллюзия греха)

Autor: Aleksandra Marinina

Tłumaczenie: Aleksandra Stronka

Czyta: Roch Siemianowski

Biblioteka Akustyczna, 30 marca 2016

.

.

Jak to bywa w policji/milicji na całym świecie: czasem sprawa, którą trzeba się zająć jest banalnie prosta i należy tylko złapać przestępcę, od razu bowiem wiadomo, kto nim jest. Czasami zaś za nic nie można ustalić kto przestępstwo popełnił, bowiem sam motyw pozostaje zagadką. Właśnie na sprawę tego drugiego typu trafia Anastazja Kamieńska, kiedy musi ustalić dlaczego zamordowana została Jekatierina Aniskowiec, właścicielka cennej kolekcji obrazów. Oczywisty na pierwszy rzut oka motyw rabunkowy szybko odpada, ponieważ z kolekcji nic nie zginęło. Nie zginęły też inne przedmioty mogące posiadać wartość materialną. Aniskowiec nie miała także żadnych wrogów, z nikim nie była skłócona tak, by ktokolwiek mógł życzyć jej śmierci. Zdawała się jedynie wiedzieć dlaczego kilka lat wcześniej jej przyjaciółka usiłowała popełnić samobójstwo, próbując przy okazji zabrać do grobu trójkę swoich dzieci. Kiedy milicjantka podejmuje ten trop zamordowana zostaje każda z osób mogąca udzielić jej wyjaśnień.

W „Iluzji grzechu” była milicjantka, Aleksanra Marinina po raz kolejny udowadnia, że w tym fachu niejedno może zaskoczyć, a także, że poza sprzętem, wciąż podczas prowadzenia śledztw czy dochodzeń liczy się drobiazgowa analiza wszystkich danych, połączona z wyczuciem, rodzajem instynktu czy po prostu znajomością ludzkiej natury.

Moskwa, jak wiadomo, jest stolicą największego państwa na świecie, państwa zamieszkiwanego przez wiele narodów rozmaitych wyznań i kultur. Dlatego też Anastazji Kamieńskiej, bohaterce cyklu kryminałów Marininy, przychodzi czasem mierzyć się ze sprawami wykraczającymi nie tylko poza granice rodzinnego miasta ale i poza granice Rosji. Tak właśnie dzieje się w „Iluzji grzechu”. Na ile wiarygodne są eksperymenty opisywane przez autorkę – nie mam pojęcia. Wiadomo jednak, że takie próby wciąż trwają i że ich wynikiem zainteresowanych jest wiele państw, narodów i wiele grup społecznych. I to jest kolejna zaleta powieści powieści Marininy: ich akcja rozgrywa się w czasach współczesnych i widać to nie tylko po gadżetach, jakich używają bohaterowie. Widać to przede wszystkim po wyzwaniach, z jakimi przychodzi mierzyć się bohaterom czyli po wyzwaniach, z jakimi przychodzi mierzyć się dzisiejszym organom ścigania na całym świecie.

Roch Siemianowski po raz kolejny udowodnił, że znakomicie sprawdza się jako lektor praktycznie wszystkich książek, które czyta. Dlatego cieszę się, że po raz kolejny mogłam zapoznać się z twórczością carycy rosyjskiego kryminału w jego właśnie interpretacji. Dzięki temu przyjemność płynąca ze słuchania lektury była podwójna.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s