Poluj, bo upolują ciebie

.

.

Tytuł: Poluj, bo upolują ciebie. Rok z życia straaasznie wrednego gronostaja (Each Day a Small Victory)

Autor: Chips Hardy

Tłumaczenie: Witold Nowakowski

Wydawnictwo AMBER, 2008

.

.P

Pulp Fiction w świecie zwierząt.

Powieść makabryczno-humorystyczna.

Przygotuj się na szok

Będzie strasznie i śmiesznie.

Będzie krew, okrucieństwo i walka o przetrwanie.

I bardzo dużo czarnego humoru.

Poluj, bo upolują ciebie, przewrotna i szokująca, a zarazem okrutnie szczera metaforyczna proza, to powieść Chipsa Hardy’ego – uznanego dramaturga, producenta i scenarzysty telewizyjnego i teatralnego, laureata prestiżowej British Comedy Award.

Kiedy ktoś przeczyta uważnie wszystko, co napisane jest na okładce książki (poza tym, co powyżej znaleźć tam można także spis głównych bohaterów wraz z krótkimi charakterystykami) i w to uwierzy, po przeczytaniu powieści albo nawet już w trakcie, dozna rozczarowania. Promując powieść Chipsa Hardy’ego w ten sposób wyrządzono jej krzywdę. Czytelnikom, którzy spodziewali się „Pulp Fiction” w świecie zwierząt także.

„Poluj, bo upolują ciebie” to nie tyle rok z życia gronostaja, co dwanaście epizodów z jego życia oraz z życia innych mieszkańców okolic Ryczącej Drogi. Główny bohater, Maks nie jest zaś straaasznie wrednym gronostajem, tylko po prostu gronostajem czyli urodzonym drapieżcą i zajmuje się przede wszystkim tym, czym zajmują się inni drapieżcy czyli polowaniami. I zasadniczo czyni to nie dlatego, że ma podły charakter, tylko aby przeżyć. W powieści Hardy’ego zwierzęta bowiem są tym, kim są w istocie czyli gronostaj, borsuk, wrony i sowa – drapieżcami, roślino- i owadożercy zaś ich ofiarami. Ludzie natomiast w swoich kaszlących pudłach istotami zupełnie dla zwierząt niepojętymi.

Kiedy już oswoiłam się z tym, że przygotowania na szok były zbędne, bo żadnego szoku się nie doczekam, zaczęłam dostrzegać zalety powieści. Doceniłam w niej to, że zwierzęta są tu po prostu zwierzętami i – w przeciwieństwie do ludzi – nie udają, że są kimś innym. Kiedy gronostaj rozmawia ze swoją potencjalną ofiarą oboje wiedzą kim są dla siebie, więc Maks nawet nie stara się przekonać wróbla czy kosa, że przeszedł na wegetarianizm. Ptasie pisklęta nie budzą w gronostaju sentymentów – są po prostu pożywieniem, może mniej pożywnym ale z pewnością łatwiejszym do zdobycia niż ich rodzice. Zwierzęta bowiem, choć rozmawiają ze sobą jak ludzie, nie są ani moralne ani niemoralne, kierują się po prostu wrodzonym instynktem. Nie są także intelektualistami, stąd dialogi proste jak konstrukcja cepa albo i jeszcze bardziej. Drugą zaletą powieści jest przedstawienie w niej pewnych zachowań ludzkich z perspektywy zwierząt. Tutaj szczególnie istotny jest rozdział poświęcony dożynkom. Dla rolnika przejazd kombajnu przez pole to po prostu kolejny etap hodowli zbóż, dla wielu zwierząt – koniec świata, dla innych – znakomita, choć niebezpieczna okazja do ucztowania.

„Poluj, bo upolują ciebie” to powieść idealna na lato. Szczególnie, jeśli spędza się je na wsi, w lesie lub w nie całkiem zalanej betonem części miasta. Uświadamia bowiem, że tuż obok nas toczy się życie, którego na ogół nie dostrzegamy, ale dla którego jesteśmy istotnym, choć niekoniecznie zrozumiałym elementem codzienności. Żeby móc ją jednak w pełni docenić należy po prostu zapomnieć o tym, co jest napisane na okładce… No, może nie o wszystkim, bowiem faktycznie każdy z rozdziałów to krew, okrucieństwo i walka o przetrwanie… czyli życie zwierząt w ich stanie naturalnym.

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii książki i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s