FOUR. Wielka czwórka

Tytuł: FOUR. Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google (THE FOUR: The Hidden DNA of Amazon, Apple, Facebook, and Google)

Autor: Scott Galloway

Tłumaczenie: Joanta Kubiak

Czyta: Wojciech Żołądkowicz

Wydawnictwo Rebis 2 października 2018

Nie ważne z jakiej wyszukiwarki korzystam, zawsze powiem, że wyguglałam sobie dane informacje. Kiedy ktoś pyta mnie o to czy wolę papierowe książki czy te w wersji elektronicznej częściej zapyta: książka czy kindle? niż: książka czy czytnik? Jeśli szukam pracy powinnam liczyć się z tym, że potencjalny pracodawca dokładnie obejrzy mój profil na Facebooku, więc lepiej, żebym takowy posiadała i w dodatku umieszczała tam jak najwięcej (pozytywnych) informacji o sobie. Mogę posiadać smartfon, ale jeśli w logo ma on nadgryzione jabłko, to już powiem, że mam iphone’a, bo to mnie wyróżni spośród szaraczków korzystających ze „zwykłych” smartfonów. Można nie korzystać z Fecebooka, posiadać sprzęt z systemem operacyjnym Windowsa/linuxa, omijać sklepy Amazona szerokim łukiem i szukać informacji za pomocą innych niż Google wyszukiwarek ale raczej nie da się nie słyszeć o wymienionych koncernach. O tym, jak to się stało, że Google, Amazon, Facebook i Apple zdominowały dziś cały światowy rynek pisze w swej pracy Scott Galloway. Galloway jest profesorem Stern School of Businnes na Uniwersytecie Nowojorskim, gdzie wykłada strategię marki i marketing internetowy, więc z pewnością wie, o czym pisze.

Pierwszą i zdecydowanie najobszerniejszą część pracy „Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google” poświęca autor historii każdego z wymienionych w tytule koncernów, opisując szczegółowo jak każdy z nich doszedł do swojej pozycji. Opisuje na jakich ludzkich emocjach gra wielka czwórka, by nie tyle przyciągnąć, co wręcz uzależnić klientów od siebie i w jaki sposób pozyskuje o nas dane, pozwalające poznać nasze przyzwyczajenia i z wyprzedzeniem poznać plany zakupowe. Odpowiada jak to się dzieje, że do gigantów nie zrażają nas grzechy jakie popełniają, a są to grzechy, których nie wybacza się zwykłym firmom.

Jednak historie gigantów to nie wszystko. Galloway pisze także jaki wpływ ma podzielenie rynku pomiędzy tę czwórkę graczy na świat biznesu i na konsumentów. Poświęca też parę słów potencjalnej konkurencji czy potencjalnym następcom a na końcu udziela kilku cennych porad, co robić, by w tym świecie, w którym łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej jest zostać miliarderem ale jednocześnie trudniej niż kiedykolwiek wcześniej zostać milionerem osiągnąć sukces. Świat dziś – twierdzi autor – coraz mniej sprzyja przeciętnym dlatego też od najmłodszych lat rodzice powinni dbać o przyszłość swoich latorośli, im bowiem będzie zdecydowanie trudniej coś w życiu osiągnąć niż nam.

Niejeden po zakończeniu „Wielkiej czwórki” spojrzy na omówione w tej pozycji koncerny inaczej, choć pewnie i znajdą się tacy, którzy znajdą tu potwierdzenie swojej niechęci do wyżej wymienionych. Gorzej, że Galloway nie bardzo widzi odwrót od opisywanych przez siebie trendów, gdzie coraz mniej liczni bogaci będą się jeszcze bardziej bogacić kosztem całej reszty społeczeństwa. Jednak mimo mocno niewesołych wizji kreślonych przez profesora, książkę jego czyta się z przyjemnością, a to za sprawą języka – lekkiego z domieszką dowcipu – jakim posługuje się autor. Z jeszcze większą przyjemnością słucha się „Wielkiej czwórki” w – jak zwykle – przyjemnej dla ucha interpretacji Wojciecha Żołądkowicza.

 

Reklamy

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s