Czas krwawego księżyca

Tytuł: Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI (Killers of the Flower Moon. The Osage Murders and the Birth of the FBI)

Autor: David Grann

Tłumaczenie: Piotr Grzegorzewski

Czyta: Filip Kosior

Biblioteka Akustyczna, 2018

Wydawać by się mogło, że Osgowie mieli szczęście. W przeciwieństwie do wielu innych rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej – przeżyli osiedlenie się białego człowieka na ich terenach. Chociaż nie raz wypędzani ze swoich ziem, w końcu osiedli w rezerwacie, do którego potrafili wywalczyć sobie prawa. Jednym z tych praw było prawo własności plemienia do tego, co może znajdować się pod ziemią. W ten sposób stali się właścicielami roponośnych terenów. Wprawdzie sami nie mogli ich eksploatować (jak wiadomo Indianie byli ograniczeni umysłowo, więc nie należało im umożliwiać dokonywania tak skomplikowanych czynności), ale już same dochody z dzierżawy były tak duże, że na początku 20. XX wieku Osagowie uchodzili za najbogatszych Indian w Stanach Zjednoczonych. Takie bogactwo czerwonoskórych budziło „uzasadnioną” zazdrość białych mieszkańców okolicy. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie poszczególni członkowie plemienia zaczęli umierać śmiercią tyleż tragiczną co tajemniczą. Początkowo zabójstwa nie interesują nikogo poza rodzinami zmarłych. Trudno jednak dochodzić sprawiedliwości jeśli się jest Indianinem a więc kimś z definicji na tyle niedorozwiniętym umysłowo, że większość czynności prawnych musi się dokonywać za pośrednictwem białych przedstawicieli. Biali jednak nie spieszą się z szukaniem zabójców, morderstwa bowiem nie spotykają się z ich potępieniem. Co więcej, są bardziej lub mniej otwarcie przez nich aprobowane. Kiedy już ktoś wpada na trop zabójców, dzieli los innych ofiar zanim swoją wiedzą zdąży podzielić się z innymi.

Amerykański dziennikarz, David Grann podjął się prześledzenia historii morderstw na Osagach i prób dojścia przez Indian sprawiedliwości. „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI” to jednak nie tylko historia samych śledztw w sprawie tajemniczych zabójstw. Owszem, Grann przedstawia krótką historię tego, jak Osagowie doszli do majątków, opisuje śledztwa podejmowane zarówno przez policję jak i przez prywatnych detektywów czy wreszcie przejęcie tych śledztw przez nowo powstałe Federalne Biuro Śledcze. W pewnym momencie jednak orientuje się, że to co zrobiły władze w sprawie Osagów to stanowczo za mało, podejmuje więc własne śledztwo, mające na celu ustalenie komu i dlaczego zależało na tuszowaniu sprawy.

Chociaż „Czas krwawego księżyca” jest reportażem, czyta się go niczym powieść sensacyjną. Jest gorączka czarnego złota, która sprawia, że ludzie w pogoni za zyskiem zatracają wszelkie hamulce moralne. Są rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej i ci, którzy przybyli zdobyć ich ziemie, by tu ustanowić swoje prawa. Są tajemnicze zbrodnie i próby ich wyjaśnienia. I oczywiście jest bohater większość dobrych, amerykańskich kryminałów czyli FBI. Jenak choć historia samych morderstw i późniejszych śledztw wciąga, momentami reportaż czyta się z trudem. Wynika to przede wszystkim z mnogości wątków. Trudno jednak opisać morderstwa bez nakreślenia ich tła, trudno wprowadzić nowo powstałe FBI nie pokazując historii jego powstania i nie przybliżając sylwetki Edgaraj J. Hoovera. Trudno też nie pominąć późniejszych losów niektórych osób związanych ze śledztwami. Mimo sporej ilości wątków i postaci trudno było mi się od reportażu oderwać. Fakt, głos Filipa Kosiora sprawia, że nawet trudniejszych lektur w jego interpretacji słuchałabym z zainteresowaniem.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s