Rycerz Cieni

kroniki amberu.

Tytuł: Rycerz Cieni (King of Shadows)

Autor: Roger Zelazny

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa, Blanka Kuczborska

Czyta: Roch Siemianowski

Kroniki Amberu t.IX

Storyside

Po początkowej, dość długiej rozmowie z matką swojego przyjaciela/wroga Luke’a, dawnego kolegi z cienia Ziemi, Merlin zostaje przeniesiony do miejsca, w którym nie może połączyć się z nikim za pomocą atutów a tym samym nie może się nigdzie przeatutować. Stworzony przez niego program również tu nie dociera. Jedyną istotą, z którą może się komunikować jest frakir – dotychczas służąca mu za gadżet ostrzegający przed niebezpieczeństwem i w razie potrzeby likwidująca przeciwników, teraz zyskuje moc przemawiania do swojego właściciela. Kolejną niespodzianką w dziwnym świecie jest to, że co chwilę Merlin musi się decydować czy stanie po stronie Amberu czy po stronie Chaosu.

Dziewiąty tom „Kronik Amberu” różni się od pozostałych nie tylko tym, że przez większą część  akcji Merlin pozostaje w świecie, z którego nie może się wyatutować czy zasięgnąć rady kogoś z rodziny – nie ważne tej ze strony matki czy tej, ze strony ojca. Musi działać sam. Bohaterami „Księcia Cieni” są nie tylko mieszkańcy Amberu czy Chaosu oraz okolicznych cieni, tutaj naprzeciw siebie stają Amber i Chaos pod postacią odpowiednio Jednorożca i Węża. Oznacza to, że coraz bardziej widać tu, że cykl zmierza ku końcowi… I tak naprawdę, choć słuchaniem Kronik z niekłamaną przyjemnością (co zawdzięczam też Rochowi Siemianowskiemu), cieszę się, że zbliżam się do końca. Jednak jazda bez trzymanki mocno krętymi ścieżkami, jaką serwuje Zelazny na dłuższą metę bywa męcząca.

 

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s