Książę Chaosu

xiążę.

Tytuł: Książę Chaosu (Prince of Chaos)

Autor: Roger Zelazny

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa, Blanka Kuczborska

Czyta: Roch Siemianowski

Kroniki Amberu, t. X

Wydawca: Storyside

Niniejszym zakończyłam słuchanie Kronik Amberu. Czas na podsumowanie (czyt. moją interpretację całości), co oznacza, że mogą pojawić się spojlery.

Pierwszą serię czyli Kroniki Corwina odczytywałam początkowo jako opowieść o walce o władzę, z czasem zaś jako opowieść o poznawaniu siebie. Stąd dobrym zabiegiem było rozpoczęcie serii od stopniowego odzyskiwania pamięci przez protagonistę. Uczestnicząc w walkach o władzę nad Amberem z najbliższą rodziną, Corwin stopniowo dochodził do tego, że tak naprawdę nie władza a sama walka go interesuje.

Przez pierwsze tomy Kronik Merlina zastanawiałam się czy Roger Zelazny od początku miał pomysł na całość, jaką jest wszystkie dziesięć tomów Kronik Amberu czy pod wpływem popularności pierwszych pięciu postanowił kontynuować. Skoro zaś zamknął Corwina gdzieś u bram Dworców Chaosu musiał przekazać głos młodszemu pokoleniu. Ostatnie dwa tomy sprawiły, że w końcu zaczęłam postrzegać Kroniki Amberu jako całość, jako cykl opowiadający o walce Porządku reprezentowanego przez Amber z Chaosem. Czyli walce potęg znanych z czasów sprzed religii monoteistycznych. Nie ma tu bowiem mowy o walce dobra ze złem, w końcu śledząc losy Corwina trudno uznać Amber za oazę dobra i spokoju a Amberytów za ludzi prawych i szlachetnych. Skoro zaś nie ma tu dobra i zła oczywistym jest, że prawdziwym złem jest naruszenie równowagi pomiędzy Porządkiem i Chaosem. Stąd równie złe jak próba całkowitego zniszczenia Amberu przez Darę byłaby analogiczna próba podjęta przez któregokolwiek z władców Amberu w stosunku do Dworców Chaosu.

Oczywiście, podobnie jak w Kronikach Corwina i tutaj pojawia się namaszczenie na władcę tego, kto nie tylko tej władzy nie pragnie ale i niekoniecznie uważa się za właściwą osobę na takie stanowisko. Wygląda bowiem na to, że tylko ten, kto nie pragnie władzy będzie naprawdę dbał o dobro ziem i ludzi (no dobra, ziem i ich mieszkańców bo u Zelaznego nie zawsze tymi mieszkańcami są ludzie) a nie zaspokajał własne ambicje.

W świecie wykreowanym przez Zelaznego walka pomiędzy Porządkiem a Chaosem zawsze powinna trwać i nigdy szala zwycięstwa nie powinna przechylić się na którąkolwiek stronę. Tylko co zrobić kiedy pojawi się trzecia siła, reprezentowana tutaj przez sztuczną inteligencję, która postanowiła uniezależnić się od swojego twórcy? Wątek Ghostwheela jest jednym z moich ulubionych w Kronikach Merlina… i w sumie jeszcze mógłby stanowić przyczynek do rozpoczęcia kolejnej serii. Dobrze jednak, że tak się nie stało. Domknięcie wszystkich wątków bowiem jest dobre, kiedy ma się do czynienia z powieściami będącymi samodzielnymi bytami, kiedy zaś mamy do czynienia z cyklem, warto pozostawić wątki niedomknięte. Bynajmniej nie po to, by tworzyć kolejne cykle (choć jeszcze kilka opowieści z tego uniwersum Zelazny chyba napisał) ale po prostu dlatego, że zasadniczo tak się w życiu czy w historii nie dzieje, że wszystkie wątki w jednym czasie zostają zamknięte.

Nie powiem, że będę wracać do cyklu, bo nagłe zwroty akcji następujące co chwilę na dłuższą metę mogą nużyć, ale zdecydowanie cykl uważam za wart przeczytania. Jeśli nie oczami, to uszami, bowiem Roch Siemianowski, choć dobry i w interpretacji innych gatunków literackich, jednak wydaje mi się stworzony przede wszystkim do literatury przygodowej.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s