Sapiens. Od zwierząt do bogów

.

.

Tytuł: Sapiens. Od zwierząt do bogów (Sapiens: A Brief History of Humankind)

Autor: Yuval Noah Harari

Tłumaczenie: Justyn Hunia

Czyta: Roch Siemianowski

Wydawnictwo Literackie, 2018

.

.

Yuval Noah Harari – pracujący na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie zabiera nas w fascynującą podróż: od prapoczątków ludzkości po czasy wsółczesne. Pokazuje nie tylko spustoszenia w przyrodzie, jakie niósł za sobą człowiek niemal od początków swojego istnienia ale i kształtowanie się społeczeństw i ich ewolucję w coraz większe zbiorowości. Wylicza wszystkie znaczące przełomy w rozwoju ludzkości i ukazuje zależności, które mało kto wcześniej dostrzegał. Kto bowiem pomyślał, żeby wiarę w jakiegokolwiek boga przyrównać do wiary w dowolnie wybrane przedsiębiorstwo?

Początkowo książki słuchałam z zainteresowaniem, bowiem jak dotąd nikt z takimi szczegółami nie kreślił ewolucji człowieka, nie zwracał uwagi na takie, wydawać by się mogło drobiazgi i ich wpływ na ludzkość. Nikt także dotąd nie zwracał uwagi na rolę przypadku czy raczej wielu przypadków, które doprowadziły do tego, że Ziemia dziś wygląda jak wygląda i coraz bliżej nam do samounicestwienia. Z czasem jednak zaczęłam odczuwać znużenie, wydawało mi się, że Harari po prostu popisuje się swoją wiedzą, swoimi kontrowersyjnymi porównaniami. Bo tak naprawdę porównanie boga do firmy Peugeota może urazić zarówno zdeklarowanego racjonalistę (jak można taką bzdurę jak bóg porównywać do takiego konkretu, jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością???), jak i pobożnego chrześcijanina/żyda/muzułmanina (jak w ogóle można doskonałość, którą jest Bóg, porównywać do ułomnych ludzkich wynalazków???). Kiedy jednak zaczął zbliżać się do końca swoich wywodów, doszedł do sztucznej inteligencji czy cyborgizacji ludzi, zaczęłam się domyślać do czego zmierza. Pytania, jakie stawia niepokoją i zmuszają do zastanowienia się nad odpowiedzią, bo poniekąd od naszej (czytelników) odpowiedzi może zależeć nasza (ludzkości) przyszłość. I wiem, że żeby się przekonać czy izraelski historyk rzeczywiście ma coś do przekazania czy tylko daje popis elokwencji, będę musiała przeczytać dwie pozostałe książki, które napisał o homo sapiens.

Kiedy mówię o przeczytaniu, mam na myśli przeczytanie uszami, bowiem w interpretacji Rocha Siemianowskiego strawić mogę niemal wszystko. Istnieją lektorzy, o których mówi się, że w ich interpretacji to można by nawet słuchać instrukcji obsługi żelazka. Nie wątpię, że taka instrukcja w ustach tego aktora brzmiałaby tak, że do zmierzenia się z górą niewyprasowanych ubrań podeszłabym niczym do czekającej mnie wielkiej przygody, skoro z zainteresowaniem wysłuchałam składu chemicznego kremu do rąk, który pojawił się w „Sapiens”. Te wszystkie nazwy związków chemicznych, których sama nie podjęłabym się wymówić na głos w jego ustach brzmią niczym poezja satyryczna. Nie wiem jakie wyzwania będą czekać na aktora w kolejnych publikacjach Izraelczyka, co oznacza, że muszę się o tym nausznie przekonać.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s