Demon w Watykanie

DSC05384.

.

Tytuł: Demon w Watykanie. Legioniści Chrystusa i sprawa Maciela (Il demonio in Vaticano: I Legionari di Cristo e il caso Maciel)

Autor: Franca Giansoldati

Tłumaczenie: Anna Osmólska-Mętrak

Czyta: Roch Siemianowski

Biblioteka Akustyczna, 15 marca 2018

.

.

O tym, że w Watykanie jest seryjny pedofil, którego nikt nie potrafi pociągnąć do odpowiedzialności mówiło się od dawna. Półsłówkami. O założycielu Legionu Chrystusa słyszałam jeszcze za jego życia i zazwyczaj były to informacje typu: kardynał Ratzinger zajmował się tą sprawą i liczono, że kiedy zostanie papieżem doprowadzi sprawę do końca. Tymczasem kiedy Jozeph Ratzinger został papieżem Benedyktem XVI o ojcu Macielu jakby ucichło. Nieco więcej zaczęło się mówić dopiero po śmierci zdawać by się mogło, wszechwładnego księdza, ale też nie za dużo i dość szybko wszystko ucichło.

Włoska dziennikarka, Franca Giansoldati już parę lat po śmierci założyciela Legionu Chrystusa podjęła się opisania sylwetki jednej z mroczniejszych postaci w dziejach Watykanu. W swoim reportażu przedstawia wszystkie oblicza ojca Maciela: duchownego, męża i ojca dwóch synów, męża i ojca jednej córki, fundatora wielu uczelni katolickich, pedofila molestującego zarówno uczniów szkół przez siebie jak i własnych synów, męża i ojca, który zawsze dbał o zabezpieczenie finansowe swoich rodzin oraz przyjaciela wielu wpływowych osób, w tym papieża Wojtyły. „Demon w Watykanie” to nie biografia ojca Maciela, to reportaż ukazujący fenomen tego człowieka, dlatego brak tu chronologii. Dziennikarka omawia każde z wcieleń ojca Maciela z osobna. I po wielekroć stawia pytania: jak to możliwe, że papież Wojtyła (konsekwentnie pisząc o papieżach: Janie Pawle II i  Benedykcie XVI posługuje się nazwiskami duchownych piastujących to stanowisko) o niczym nie wiedział? i Czy naprawdę papież Wojtyła o tym nie wiedział? Mimo, iż niemal wszyscy z otoczenia Jana Pawła II zgodnie twierdzą, że papież był „chroniony” przed tymi informacjami, mimo iż sam Maciel potrafił skutecznie torpedować próby oskarżenia go o cokolwiek, rozgłaszając informacje o wymierzonym przeciw sobie spisku, dziennikarce trudno dać wiarę, że Jan Paweł II naprawdę o niczym nie wiedział.

Chociaż reportaż przedstawia dość wyczerpująco sylwetkę Marciela Maciela, brak tu odpowiedzi, jak przez tyle lat udawało mu się oszukiwać wszystkich: zarówno obydwie żony, licznych sponsorów, jak i dostojników kościelnych. Jak to się działo, że skargi na zachowania duchownego nie były w stanie dotrzeć do papieża, mimo iż ofiary ponawiały je co jakiś czas. Franca Giansoldati wprawdzie przybliża postać ojca Maciela, jednak tylko w niewielkim stopniu jest w stanie wyjaśnić fenomen założyciela Legionu Chrystusa.

Słuchając „Demona w Watykanie” po raz kolejny byłam pod wrażeniem wszechstronności Rocha Siemianowskiego. Nie często się zdarza, żeby lektor sprawdzał się w interpretacji zarówno literatury rozrywkowej, literatury pięknej jak i literatury faktu, natomiast jeszcze nie trafiłam na książkę w interpretacji Rocha Siemianowskiego, o której uznałabym, że jednak inny lektor lepiej by się sprawdził.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s