Zaginione miasto Z

.

Tytuł: Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji (The Lost City of Z. A Tale of Deadly Obsession in the Amazon)

Autor: David Grann

Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska

Czyta: Filip Kosior

Biblioteka Akustyczna, 7 lutego 2018

Rok 1925. Pułkownik Percy Fawcett, po latach bezowocnych poszukiwań mitycznego el dorado w dolinie Amazonki, podejmuje kolejną wyprawę. By zwiększyć jej bezpieczeństwo zabiera ze sobą jedynie starszego syna i jego kolegę. Nikt z tej trójki z wyprawy nie wraca. W kolejnych latach do Amazonii wyrusza wiele wypraw, których celem jest ustalenie, co się stało z podróżnikami. Uczestnicy większości z nich także przepadają bez wieści. Niemal sto lat od słynnej wyprawy amerykański dziennikarz David Grann również postanawia podążyć śladami Fawcetta. Zabiera się za to jak na profesjonalnego dziennikarza przystało: przeprowadza niezliczone wywiady z ludźmi w jakiś sposób związanymi z zaginioną trójką, zgłębia korespondencję i notatki pułkownika, jego syna oraz kolegi, po czym – uzbrojony w najnowsze zdobycze technologiczne i przewodnika -rusza wgłąb dżungli.

„Zaginione miasto Z” to książka będąca pokłosiem tych poszukiwań. Grann nie tylko opisuje ostatnią wyprawę Fawcetta. Nim do tego dojdzie kreśli wnikliwy portret pułkownika na tle czasów w jakich przyszło mu żyć. Ukazuje Europejczyka, który dość szybko w osobnikach, uważanych przez większość za brakujące ogniwa pomiędzy małpą a człowiekiem dostrzega ludzi. Może i gorszych niż on, ale ludzi, więc nie godzi się z przedmiotowym ich traktowaniem. Właśnie to okazywanie szacunku miejscowej ludności sprawiało, że Fawcett przez dziesięciolecia eksplorował dżunglę amazońską bez przeszkód czynionych mu przez tubylców.

Wyprawa Fawcetta jest chyba ostatnią tego typu. Dziś nie ma już miejsc, nie tkniętych stopą białego człowieka, nie skażonych jego cywilizacją. Grann opisuje niezdobytą dżunglę znaną z listów i notatek pułkownika, z opisów towarzystwa geograficznego i zestawia ją z dżunglą, którą sam widzi, w której można bez problemu niemal wszędzie dotrzeć samolotem, po której można się poruszać kierując się wskazówkami udzielanymi przez GPS i która bezpowrotnie się kurczy. Po lekturze „Zaginionego miasta Z” trudno oprzeć się refleksji, że dziś prawdziwych odkrywców już nie ma. Niemal wszystko zostało odkryte i opisane. Kiedy zaś ktoś chce dostać się w trudno dostępne miejsce może to zrobić właściwie bez problemów: wystarczy odpowiednia ilość gotówki i można organizować „wyprawę”, która z prawdziwym odkrywaniem nowego, zdobywaniem niezdobytego ma niewiele wspólnego.

Jak dotąd najczęściej dobrej literatury faktu słuchałam w znakomitej interpretacji Rocha Siemianowskiego. Tymczasem nie po raz pierwszy przekonuję się, że Filip Kosior jako lektor w niczym nie ustępuje Siemianowskiemu. Cieszy to, bo im więcej dobrych lektorów tym lepiej.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii audiobooki i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s